Już w przyszłym miesiącu, tj, 1-2 czerwca odbędzie się Festiwal dworów i pałaców Północnych Kaszub. W ramach festiwalu odwiedzić będzie można 13 obiektów. W każdym z nich odbędzie się szereg atrkacji, m. in. wystawy, koncerty, warsztaty i animacje dla dzieci. 

 

Plakat 01

Karżniczka1

 

 Pałace i dwory potrzebują przyjaciół. Pod takim hasłem Towarzystwo Przyjaciół Pałaców i Ogrodów Marchii, które swoją siedzibę ma w Berlinie, od 1991 roku wydaje opracowania monograficzne pałaców i dworów położonych na terenie Marchii Branderburskiej. Z powodu dużego powodzenia tychże publikacji powstały kolejne serie regionalne. Od 2006 roku ukazuje się polsko-niemiecki cykl poświęcony pałacom w Nowej Marchii, wchodzącej obecnie w skład państwa polskiego. W 2013 roku Akademia Europejska Kulice-Külz przy współpracy z berlińskim Towarzystwem Przyjaciół rozpoczęła wydawanie dwujęzycznego cyklu Zamki i ogrody w województwie zachodniopomorskim. Do tego cyklu zalicza się również książka Katarzyny Bartoszewicz i Lisawety von Zitzewitz pt. Karżniczka. Pałac na wodzie k. Słupska

„Szlak Dworów i Pałaców Północnych Kaszub" to projekt, który został stworzony z myślą o rowerzystach, którzy chcieliby zwiedzić północne Kaszuby w trochę inny sposób. Motywem przewodnim szlaku są dwory oraz pałace, które znajdują się na obszarze powiatu wejherowskiego i puckiego. Projekt obecnie niestety już nie istnieje. Ze szlaku można jednak korzystać we własnym zakresie do czego serdecznie was wszystkich zapraszam.

53Mauzoleum rodziny von Tesmar położone jest w Borkowie Lęborskim i znajduje się na miejscowym cmentarzu. Rodzina ta była właścicielem pałacu w Borkowie od XVIII wieku. W roku 1931 zdała go i opuściła powiat lęborski.

Do zakończenia wojny w 1945 roku znajdowało się na owym cmentarzu „5 cynowych trumien i 4 trumienki dzieci ze szczątkami rodziny byłych właścicieli ". Po wojnie mauzoleum zostało zdewastowane. Włamano się do trumien, a kości zmarłych zostały porozrzucane. W roku 2001 miejscowy ksiądz podjął decyzję, aby zebrać wszystkie szczątki i na nowo je pochować we wspólnym grobie po zewnętrznej stornie muru. Mauzoleum do dziś stoi otwarte, we wnętrzu można zobaczyć pootwierane trumny. Cały cmentarz jest w opłakanym stanie. Grobowce są zarośnięte i prawie niewidoczne. Oczywiście nikt się tym miejscem nie interesuje. Cmentarz nie jest nawet odpowiednio oznaczony, trudno do niego trafić. Bezczeszczenie zwłok i przyzwolenie na takie traktowanie cmentarzy w kraju katolickim jest oburzające!

 

Więcej zdjęć znajdziecie w galerii.

Historia pałacu von Tesmarów w bazie DIPP

 

Źródła:

  •  Urlich Dorow, Zapomniana przeszłość. Upadek pomorskich majątków rolnych na przykładzie powiatu lęborskiego, Pruszcz Gdański 2010

Zdjęcia: