Już w przyszłym miesiącu, tj, 1-2 czerwca odbędzie się Festiwal dworów i pałaców Północnych Kaszub. W ramach festiwalu odwiedzić będzie można 13 obiektów. W każdym z nich odbędzie się szereg atrkacji, m. in. wystawy, koncerty, warsztaty i animacje dla dzieci. 

 

Plakat 01

Karżniczka1

 

Pałace i dwory potrzebują przyjaciół. Pod takim hasłem Towarzystwo Przyjaciół Pałaców i Ogrodów Marchii, które swoją siedzibę ma w Berlinie, od 1991 roku wydaje opracowania monograficzne pałaców i dworów położonych na terenie Marchii Branderburskiej. Z powodu dużego powodzenia tychże publikacji powstały kolejne serie regionalne. Od 2006 roku ukazuje się polsko-niemiecki cykl poświęcony pałacom w Nowej Marchii, wchodzącej obecnie w skład państwa polskiego. W 2013 roku Akademia Europejska Kulice-Külz przy współpracy z berlińskim Towarzystwem Przyjaciół rozpoczęła wydawanie dwujęzycznego cyklu Zamki i ogrody w województwie zachodniopomorskim. Do tego cyklu zalicza się również książka Katarzyny Bartoszewicz i Lisawety von Zitzewitz pt. Karżniczka. Pałac na wodzie k. Słupska

„Szlak Dworów i Pałaców Północnych Kaszub" to projekt, który został stworzony z myślą o rowerzystach, którzy chcieliby zwiedzić północne Kaszuby w trochę inny sposób. Motywem przewodnim szlaku są dwory oraz pałace, które znajdują się na obszarze powiatu wejherowskiego i puckiego. Projekt obecnie niestety już nie istnieje. Ze szlaku można jednak korzystać we własnym zakresie do czego serdecznie was wszystkich zapraszam.

53

Co się stało z Mauzoleum?

Położone w Borkowie Lęborskim Mauzoleum rodu von Tesmar skrywa w sobie wielką tajemnicę!

Usytuowane na miejscowym cmentarzu w Borkowie Lęborskim (powiat: wejherowski) mauzoleum jest obecnie splądrowane, a trumny rodziny von Tesmar zostały bestialsko zniszczone! Członkowie rodziny von Tesmar w XVIII wieku byli właścicielami pobliskiego pałacu.
W 1931 roku musieli jednak opuścić swoją rezydencję - więcej o rodzinie i pałacu przeczytasz tutaj.

Jeszcze pod koniec 1945 roku we wspomnianym mauzolemu znajdowało się "5 cynowych trumień i 4 trumienki dzieci ze szczątkami rodziny byłych właścicieli" [pałacu]. Tuż po wojnie cmentarz został zdewastowany. Ktoś włamał się do mauzoleum, a kości zmarłych zostały porozrzucane! Dopiero w 2001 roku miejscowy ksiądz podjął właściwą decyzję, aby zebrać wszystkie szczątki i z należytym szacunkiem pochować je we wspólnym grobie, który znajdue się po zewnętrznej stronie muru cmentarza. Jednak w dalszym ciągu mazuoleum pozostaje otwarte, a we wnętrzu widoczne są znisczone trumny. Cały cmentarz jest zaniedbany. Grobowce są zarośnięte, prawie przez to niewidoczne. Nikt nie interesuje się tym miejscem, nie jest ono nawet odpowiednio oznaczone. Brak odpowiedniego ogrodzenia cmentarza i zabezpieczenia mauzoleum, sprawia że miejsce to niszczeje z roku na rok. 

 

Chcesz zobaczyć więcej zdjęć? Zapraszam do galerii.

 

Źródła:

  •  Urlich Dorow, Zapomniana przeszłość. Upadek pomorskich majątków rolnych na przykładzie powiatu lęborskiego, Pruszcz Gdański 2010

Zdjęcia:

  • Wizytacja terenowa 26-10-2014