53Mauzoleum rodziny von Tesmar położone jest w Borkowie Lęborskim i znajduje się na miejscowym cmentarzu. Rodzina ta była właścicielem pałacu w Borkowie od XVIII wieku. W roku 1931 zdała go i opuściła powiat lęborski.

Do zakończenia wojny w 1945 roku znajdowało się na owym cmentarzu „5 cynowych trumien i 4 trumienki dzieci ze szczątkami rodziny byłych właścicieli ". Po wojnie mauzoleum zostało zdewastowane. Włamano się do trumien, a kości zmarłych zostały porozrzucane. W roku 2001 miejscowy ksiądz podjął decyzję, aby zebrać wszystkie szczątki i na nowo je pochować we wspólnym grobie po zewnętrznej stornie muru. Mauzoleum do dziś stoi otwarte, we wnętrzu można zobaczyć pootwierane trumny. Cały cmentarz jest w opłakanym stanie. Grobowce są zarośnięte i prawie niewidoczne. Oczywiście nikt się tym miejscem nie interesuje. Cmentarz nie jest nawet odpowiednio oznaczony, trudno do niego trafić. Bezczeszczenie zwłok i przyzwolenie na takie traktowanie cmentarzy w kraju katolickim jest oburzające!

 

Więcej zdjęć znajdziecie w galerii.

Historia pałacu von Tesmarów w bazie DIPP

 

Źródła:

  •  Urlich Dorow, Zapomniana przeszłość. Upadek pomorskich majątków rolnych na przykładzie powiatu lęborskiego, Pruszcz Gdański 2010

Zdjęcia: