0.00 (0 głosów)

Ocena

ocena

Anielski Dwór (V), Gdańsk, ul. Polanki

Kategoria: Gmina Gdańsk

Dzieje tego obiektu sięgają połowy XVI w. Wtedy posiadłość zaczął dzierżawić Mikołaj Cambier. Wzniósł on niewielki, murowany pałac oraz urządził okazały ogród ze stawami. Wkrótce po budowie obiektu zaczęto go nazywać Jutrzenką bądź Anielskim Dworem. Kolejnymi właścicielami byli kolejno: Nataniel Rücholds, pani de la Motte, Piotr Wastow i Nataniel Schultz, który starał się jeszcze bardziej upiększyć i tak już okazałą rezydencję. Późnobarokowy pałacyk z lat 1750-1760 przetrwał do naszych czasów. Jest to budynek pokryty mansardowym dachem z lukranami oraz facjatką zwieńczoną rokokowym szczytem. We wnętrzach obiektu poza sienią były także: jadalnia, salon oraz pokoje mieszkalne. 

Tuż przed II rozbiorem Polski, posiadłość określana jako Dwór V przeszła w ręce znanej rodziny gdańskich patrycjuszy Soermannów. Zaś na kilka lat przed zdobyciem Gdańska przez Napoleona gospodarzem pałacyku był senator Jan von Franzius. To on dobudował do opisywanego obiektu pałacyk o klasycznych formach (ok. 1800 r.). Najpewniej pełnił on funkcję reprezentacyjną, ponieważ jego wnętrza wypełniała dość obszerna sala balowa (na piętrze) z okazałym balkonem wspartym na czterech kolumnach. Fronton zaś zdobi do dziś zachowana wnęka z wykutą w blasze kopią antycznej wazy. Senator był właścicielem Dworu V do 1819 r. 

Ostatnim prywatnym właścicielem tego obiektu był Sacgsenhaus, który sprzedał swoją posiadłość Zakładowi Ubezpieczeń w Wolnym Mieście Gdańsku. Później dwór został włączony do wielkiego zespołu szpitalnego. Niektórzy twierdzą, iż w 1945 r. w pomieszczeniach pałacyku zalegały stosy trupów. Od ponad pół wieku rezydencja znajduje się na terenie Szpitala Marynarki Wojennej. Obecnie obiekt przeszedł gruntowny remont i należy do osoby prywatnej. Na dzień dzisiejszy nie jest jeszcze znana funkcja obiektu. 

 

Dwór jest obiektem gry terenowej "geocaching" - LINK

 

Źródła:

Zdjęcia:

  • Wizytacja terenowa, 28-10-2016 r., autor: Nina Herzberg
Zespół dworski
Skład zespołu budynek południowy i północny
Obiekt opisywany Dwór
Stan zachowania Odrestaurowany
Numer rejestru zabytków województwa pomorskiego 715
Numer dawnego rejestru zabytków 592
Organ wpisujący do rejestru zabytków Wojewódzki Konserwator Zabytków w Gdańsku
Data wpisu do rejestru zabytków 20-12-1972

Lokalizacja

Polanki 117, 80-308, Gdańsk Oliwa, Polska

Komentarze