A A A
0.00 (0 głosów)

Ocena

ocena

Dworek w Brzynie

Kategoria: Gmina Krokowa

W 1839 roku Brzyno zakupił Józef von Reck i zmienił nazwę miejscowości na Reckendorf. W tym samym roku powstał tutaj zespół dworsko – folwarczny na miejscu spalonego w wielkim pożarze w 1663 roku. Dwór wraz z nowymi budynkami folwarcznymi wybudował Józef von Reck. Pierwotnie było to założenie oparte o regularny, prostokątny plac folwarczny, wzniesione na zarysie w kształcie litery „L". Skrzydło zachodnie tworzyła kamienno-ceglana stajnia. Spłonęła ona w latach 80-tych XX wieku. Skrzydło północne zajmował sam dwór, który był otoczony niewielkim parkiem. Zachował się w południowej części parterowy, ceglany budynek gospodarczy, który zbudowany jest na kamiennej podmurówce. Najprawdopodobniej powstał w trakcie budowy folwarku, która miała miejsce pod koniec XIX wieku.

Jeszcze w 1872 roku właścicielem Brzyna był Johann Benjamin von Wittke z linii Przebędowo, który odziedziczył majątek po swoim wuju von Reck. Ostatnim niemieckim właścicielem był Eckhard Fliessbach syn Hugo Fliessbacha, który zakupił te ziemie w 1905 roku. Wybudował on również tutaj dwór, na miejscu starego. W południowo – zachodnim narożniku muru, okalającego pierwotnie dwór, została usytuowana studnia w kształcie rotundy murowanej w dolnej partii z kamienia, a w górnej z otynkowanej cegły i przykrytą stożkowym dachem wyłożonym karpiówką.

Więcej informacji o miejscowości Brzyno w artykule.


Źródła:

  • Urlich Dorow, Zapomniana przeszłość. Upadek pomorskich majątków rolnych na przykładzie powiatu lęborskiego, Pruszcz Gdańksi 2010.
  • Załącznik numer 2 do Uchwały Rady Gminy Krokowa, z dn. 31.10.2003 r. - Dziedzictwo kulturowe i krajobraz gminy Krokowa. Zasoby i zasady ochrony i kształtowania.

 

 

Obiekt opisywany Dworek
Zastosowanie Mieszkania
Rejestr zabytków Brak

Lokalizacja

84-113, Brzyno, Polska

Komentarze