A A A
5.00 (1 głosów)

Ocena

ocena
5.00

Pałac Zdrzewno

Kategoria: Gmina Wicko

O pałacu w Zdrzewnie pierwszy raz usłyszano już w roku 1400. Między XV a XVIII wiekiem należał on do rodziny von Goddentow oraz von Weiher. Składał się on z dwóch części. Część A przynależała do Zdrzewna, a cześć B do Kopaniewa. W roku 1784 część A należała jeszcze do rodziny von Goddent, natomiast druga część należała już do rodu von Rexin. 24 września 1804 roku właścicielem został Johann Wilhelm Zimdarsen i wkrótce nabył również część pierwszą majątku. W 1867 roku przeszedł on gruntowny remont, a następnie w 1922 został rozbudowany.W 1939 roku pałac przejął major w stanie spoczynku Brunon Zimdarsen. Był on również właścicielem majątku w Bąsewicach. Brunon Zimdarsen miał brata Carla Heinricha Hermana, który z kolei ożenił się z Margarete z domu Schonenberg. Uznaje się ją za ostatnią właścicielkę pałacu. Margarete, jeszcze przed wkroczeniem Rosjan do Zdrzewna, udało się uciec drogą morską na zachód. W pałacu w owym czasie, szukała również schronienia rodzina profesora Kreite. Był on ordynatorem szpitala w Słupsku. Wraz z małżonką odebrali sobie życie w pałacu, zażywając truciznę. 

W latach 90. mieściła się tutaj siedziba PGR-u. Wtedy też pałac przeszedł gruntowny remont. Następnie sprzedano go prywaciarzowi. Dalsze losy obiektu były podobne jak tego w Karżniczce. Pałac był rozgrabiany przez coraz to nowych właścicieli oraz dewastowany przez wandali, ponieważ nie był zabezpieczony. Obecnie pałac jest w opłakanym stanie. Podłogi się zawalają, w środku widać jedynie samą cegłę i gruzy. Właściciel nie interesuje się obiektem. Nie jest on też właściwie zabezpieczony, tak aby nie ulegał dalszym zniszczeniom. Na obiekcie widnieją jedynie napisy: „Remont", „Wstęp wzbroniony". Po drugiej stronie ulicy, w oddali widać wiatrak. Jest to jedyny taki obiekt na Ziemi Lęborskiej, który zachował się do dziś. Pierwszym właścicielem był Karl Engler. Wykupił on w 1890 roku wiatrak, jednak już w 1914 spłonął. Właściciel postanowił go odbudować. Zbudowano jednak wiatrak o wiele większy od poprzedniego. Obiekt budowali rosyjscy jeńcy wzięci w niewolę podczas pierwszej wojny światowej. W roku 1919 córka Karla – Ella wyszła za mąż za Ewalda Jahna. Z początku dzierżawili oni to miejsca, aby później je wykupić. Rozbudowali wiatrak oraz postawili za nim dom mieszkalny. W 1957 roku wybuchł kolejny pożar i tak naprawdę do dziś wiatrak stoi w niezmienionej formie. Podobnie jak w przypadku pałacu znajdziemy tam szyldy: „Remont", „Wstęp wzbroniony", „Budynek grozi zawaleniem". Jest on jednak zabezpieczony, jeżeli „obicie deskami" można nazwać zabezpieczeniem.

 

Więcej zdjęć w galerii.


Źródła:

  • Urlich Dorow, Zapomniana przeszłość. Upadek pomorskich majątków rolnych na przykładzie powiatu lęborskiego, Pruszcz Gdański 2010.
  • Gazeta Kaszubska, Zdrzewno: Ostatni taki wiatrak, 05 kwietnia 2012.

Zdjęcia:

  • Wizytacja terenowa, autor: Nina Herzberg

 

Zespół pałacowo-parkowy
Skład zespołu pałac, park
Obiekt opisywany Pałac, Park
Stan zachowania Niszczejący, Nieistniejący
Zastosowanie Brak
Numer rejestru zabytków województwa pomorskiego 1183
Numer dawnego rejestru zabytków 258
Organ wpisujący do rejestru zabytków Wojewódzki Konserwator Zabytków w Słupsku
Data wpisu do rejestru zabytków 21-07-1987

Lokalizacja

Zdrzewno 2, 84-352, Zdrzewno, Polska

Komentarze