A A A
0.00 (0 głosów)

Ocena

ocena

Dworek Roszczyce

Kategoria: Gmina Wicko

Pierwsza wzmianka o majątku pochodzi z 1348 roku. Wtedy Gdański kontur zakonu krzyżackiego Gerhard von Steegen nadał Bartusowi posiadłości: Roszczyce i Borkowo. Do XV wieku wyłącznym właścicielem majątku był ród von Roschütz. W 1438 roku zmarł Paul von Roschütz i wieś przeszła we władanie Lorenza von Krockow. Jego potomkowie zarządzali Roszczycami do 1815 roku. Od tego roku właścicielem został Retzlaff. Następnie w 1869 majątek przejął Adolf Retzlaff, a od 1895 jego siostrzeniec – porucznik Leo Nietzke. Ostatnim niemieckim posiadaczem Roszczyc był rotmistrz w stanie spoczynku Werner Kersberg. Nabył on majątek w 1913 roku. W momencie wkroczenia Armii Czerwonej w pałacu w Roszczycach mieszkał jego właściciel Werner Kersberg, jego żona Alice oraz córka Isabella. Zostali oni stamtąd wypędzeni i nakazano im opuścić wieś.
Sam pałacyk został wybudowany w pierwszej połowie XIX wieku przez ród von Retzlaff.


Źródła:

  • Urlich Dorow, Zapomniana przeszłość. Upadek pomorskich majątków rolnych na przykładzie powiatu lęborskiego, Pruszcz Gdański 2010.
  • Piotr Skurzyński i Radosław Kamiński, Dziedzictwo kulturowe Północnych Kaszub.

Zdjęcia:

  • Radosław Kamiński
Obiekt opisywany Dworek, Park
Stan zachowania Częściowo odrestaurowany, Niszczejący
Zastosowanie Własność prywatna / mieszkania
Rejestr zabytków Brak
Gminna ewidencja zabytków Budynki pofolwarczne, XIX/XX w.: dwór z oficyną, spichlerz, stolarnia, owczarnia, gorzelnia, wolarnia, stajnia, rządcówka,

Lokalizacja

Roszczyce 5A, 84-352 , Roszczyce, Polska

Komentarze