A A A
0.00 (0 głosów)

Ocena

ocena

Pałac w Nowęcinie

Kategoria: Gmina Wicko

Wieś Nowęcin została założona przez wielkiego mistrza krzyżackiego Winrycha von Kniprode. W 1373 roku nadał ją dzierżawcy Łeby – Dytrychowi von Wejherowi. W 1497 roku Klaus Wejher (starosta słupski) przeniósł swoją siedzibę z Łeby do Nowęcina. Zbudował tam zamek (w rejestrze widnieje jako pałac). W 1781 roku majątek przejęła rodzina von Somnitz. W 1801 roku nowym właścicielem wsi została rodzina Schroeder, następnie Pawele, Krockow-Mathy, Kramer, Strautz, Reitzke, Blankensee; w okresie międzywojennym rodzina Rompler. Ostatnim właścicielem majątku, jeszcze zanim Nowęcin został w roku 1930 rozparcelowany przez Pomorskie Towarzystwo Ziemskie, był Johan Zoch.

W dokumentach z końca XVIII wieku w Nowęcinie był dwór, nazwany „wspaniałym domem pańskim" oraz folwarki. Na przełomie XIX i XX wieku (za czasów Strautzów) rozbudowano folwark. W 1909 roku gruntownie przebudowano średniowieczny zamek-dwór, przekształcając go w pałac. Zostały przebudowane gotyckie skrzydła budynku z kaplicą, dostawiono skrzydło z wieżyczką i dobudówkę z podcieniem. Przekształceniu uległo również wnętrze pałacu, a elewacje zyskały neogotycki wygląd. Do dziś zachowały się ślady średniowiecznych fos oraz wałów, które znajdują się w bezpośrednim otoczeniu budynku. Zachowały się również fragmenty kaplicy zwanej Jerusalem. Pozostałością po dawnych właścicielach jest także napis, znajdujący się we wnęce kaplicy: Bóg był z nami w śmiertelnym niebezpieczeństwie, działa na nas wzmacniająco (1567). Najprawdopodobniej jest on dziełem Ernsta Weihera. 

Po II wojnie światowej pałac przejął PGR. Od lat 80. Funkcjonował w nim ośrodek wypoczynkowo-szkoleniowy. Obecnie pełni funkcje hotelowo-restauracyjną (Zamek Nowęcin).

 

Źródła:

Zdjęcia:

 

Zespół pałacowo-parkowy
Skład zespołu pałac, park
Obiekt opisywany Pałac
Stan zachowania Odrestaurowany
Zastosowanie Hotel i restauracja
Numer rejestru zabytków województwa pomorskiego 1172
Numer dawnego rejestru zabytków 249
Organ wpisujący do rejestru zabytków Wojewódzki Konserwator Zabytków w Słupsku
Data wpisu do rejestru zabytków 01-07-1987

Lokalizacja

Jeziorna 2 , 84-360, Nowęcin, Polska

Telefon: 500 231 962
Strona www: www.zameknowecin.pl
Email: biuro@zameknowecin.pl

Komentarze