5.00 (1 głosów)

Ocena

ocena
5.00

Pałac Niepoględzie

Niepoględzie po raz pierwszy wzmiankowane było na początku XV wieku. W latach 1432-1565 było lennem rodu von Zitzewitz, a następnie von Krockow. W 1523 roku właścicielem majątku był Ewald von Zitzewitz. W kolejnych latach na skutek zawieranych małżeństw wieś należała czasowo do rodu von Krockow (dokładnie do 1646 roku). Około 1637 roku majątek należał do Mathiasa von Krockow. W latach 1646-1653 właścicielem majątku był Georg (inne źródła podaję imię Jerzy) von Puttkamer. W 1653 roku wraz ze sześciorgiem swoich dzieci, zginął w katastrofie statku podczas przeprawy ze Szwecji na Pomorze. Z katastrofy uratowała się żona Georga, która później poślubiła swojego wybawcę szwedzkiego kapitana Simona (Szymona) von Pirch. W 1699 roku Simon otrzymał Niepoględzie jako lenno z rąk elektora brandenburskiego. Kolejnym dziedzicem majątku był jego syn Gneomar von Pirch. W 1773 roku majątek powrócił do rodu von Zitzewitz. W 1883 roku Adolf von Zitzewitz wraz z małżonką Mathilde z domu von Sprenger zapisali majątek Jesco von Puttkamer, młodszemu synowi Eugena von Puttkamer z Główczyc. W 1918 roku Otto von Puttkamer odziedziczył majątek po śmierci swojego ojca. Od 1927 roku majątkiem zarządzał Jesco von Puttkamer.

W 1864 roku rozbudowano stary dwór, dobudowano nowe skrzydło, które zostało połączone z dotychczasowym dworem, który również został rozbudowany o kolejną kondygnację. Przebudowano również dach, dobudowano sześciokątną wieżę wejściową z szerokimi drzwiami wprowadzającymi na hol, gdzie mieściła się duża klatka schodowa z galerią, która łączyła wszystkie korytarze.

Po II wojnie światowej majątek został włączony w skład PGR-u. Pałac przez pewien czas pełnił funkcję mieszkalno-biurowe. Był on na bieżąco remontowany i zabezpieczany przed zniszczeniem. Niestety bezpowrotnie utracono jego wyposażenie. W latach 50. pałac pełnił funkcję bazy kolonijnej da jednego z pobliskich zakładów pracy. Obecnie znajduje się w nim szkoła. 

 

Szerszy opis historii Niepoględzia - LINK

 

Źródła:

  • Karl-Heinz Pagel: Der Landkreis Stolp in Pommern. Lübeck 1989, S. 770.
  • J. Cieplik, Zabytki Parku Krajobrazowego "Dolina Słupi" w grafice, Słupsk 1991.
  • E. Wiązowski, Pałac w Niepoględziu [w:] Głos Pomorza, nr 59, 1994.
  • Alicja Świetlicka, Elżbieta Wisławska, Słownik Historyczny Miast i Wsi Województwa Słupskiego, Słupsk 1998.
  • Zbigniew Talewski, Historia i osobliwości niektórych wsi z terenu gminy Dębnica Kaszubska [w:] Naji Gochë : regionalny magazyn społeczno-kulturalny, nr 2, Borowy Młyn 2009.

Zdjęcia:

  • Wizytacja terenowa 02-05-2017 r., autor: Nina Herzberg
Obiekt opisywany Pałac
Zastosowanie Społeczna Szkoła Podstawowa i Gimnazjum
Rejestr zabytków Brak wpisu

Lokalizacja

76-248, Niepoględzie, Polska

Strona www: www.niepogledzie.pl

Komentarze