5.00 (1 głosów)

Ocena

ocena
5.00

Pałac Borzęcino

Już od 1527 roku majątek był lennem Puttkamerów. Poprzez małżeństwo wdowy po Lorenzu von Puttkamer w 1739 roku z Johannem Casimirem von Baer dobra borzęcińskie przeszły w ręce tejże rodziny. W 1832 r. został wybudowany dwór w Borzęcinieprzez Ursina von Baer. Kolejnymi właścicielami była rodzina von Lewinsky. W 1841 r. Borzęcino nabył Wilhelm von Zitzewitz. Rozbudował on dwór i uczynił go centrum życia intelektualnego dla okolicznej ludności. Syn Wilhelma Günter objął majątek w 1892 roku. Zasłynął on jako budowniczy a budynki wybudowane przez niego nadały charakteru krajobrazowi majątku. Jego następca, najstarszy syn Wilhelm doprowadził majątek do rozkwitu. Umierając zostawił żonie Henrietcie dobra w doskonałym stanie. Jednak przyszło jej zmierzyć się z trudami kryzysu oraz z latami wojny. Pałac służył za schronienie wielu uciekinierom, a właścicielka, z zawodu akuszerka, odbierała porody. 

Obecnie pałac pełni funkcje mieszkalne. Zamieszkuje w nim siedem rodzin.

 

Źródła:

  • Alicja Świetlicka, Elżbieta Wisławska, Słownik Historyczny Miast i Wsi Województwa Słupskiego, Słupsk 1998.
  • Anna Kreft, Kamila Wysocka, Park poddworski w Borzęcinie jako obiekt edukacji przyrodniczej [w:] Słupskie Prace Biologiczne, 2006.

Zdjęcia:

  • Wizytacja terenowa 02-05-2017 r., autor: Nina Herzberg
  • Alexander Duncker, Wiejskie dwory, pałace i rezydencje szlachty pruskiej, wraz z rodziną królewską, rezydencjami letnimi, ogrodami przypałacowymi, artystycznie wykonane, z kolorowymi ilustracjami i tekstem w okresie 1857-1883 [dostęp: www.digital.zlb.de], Bornzin

 

Obiekt opisywany Pałac
Stan zachowania Odrestaurowany
Zastosowanie Mieszkania, biura i pomieszczenia socjalne
Rejestr zabytków Brak wpisu

Lokalizacja

76-248, Borzęcino, Polska

Komentarze