A A A
0.00 (0 głosów)

Ocena

ocena

Dwór Podole Wielkie

Kategoria: Gmina Główczyce

Wieś Podole Wielkie wzmiankowana była w dokumentach już w XV w. Od 1519 r. stanowiła stare lenno von Stojentinów (listy lenne z 1519, 1531, 1575, 1605, 1608, 1618 i 1665). W 1575 r. wieś przeszła pod władanie rodu Puttkamer. Za sprawą Georga Dietricha Puttkamera, który wykupił trzecią część Podola od Lorenza Henninga i Ernesta Gersona von Stojentin, cały majątek znalazł się w rękach Puttkamerów. Lustracja z roku 1717 wskazuje jako współwłaścicieli: Bogeslaffa Rydigera von Hoym, Martina Christiana von Prebendow oraz Marrhiasa von Puttkamer. W 1784 r. jednym z właścicieli majątku był ponownie Georg Dietrich von Puttkamer. Na początku XIX w. Podole Wielkie należało do Stojentinów i Somnitzów. W 1820 r. wieś została zmieniona w tzw. Freigut – dobra wolne od podatków. W tym okresie właścicielem był baron Georg Friedrich Lorenz von Puttkamer. W 1841 r. Podole zostało sprzedane przez Aleksandra von Putkkamer za 77 tys. talarów Philippowi von Braunschweig. Ród von Braunschweig był w posiadaniu wsi aż do końca II wojny światowej, a jej ostatnimi właścicielami byli: Richard i Barnim.


Dwór (pałac)  stojący w Podolu Wielkim pochodzi z połowy XIX w. Otoczony jest parkiem ze starodrzewem z wydzieloną częścią na sad i ogród w północno-zachodniej części posesji przy drodze Pobłocie - Stowięcino. Przed pałacem, wyraźnie oddzielona jest gospodarcza część majątku, która składa się z obór, stajni, gorzelni, kuźni i mniejszych budynków gospodarczych. Do pałacu prowadzi duży podjazd w kształcie podkowy. Obiekt dwukrotnie był niszczony przez pożary. Po II wojnie światowej był siedzibą PGR-u. Na parterze mieściło się przedszkole, biura, mieszkanie, na piętrze - mieszkania, w piwnicy - piwnice mieszkańców pałacu, kotłownia, nieczynna stołówka i magazyny. Obecnie własność prywatna – bez możliwości zwiedzania. 

 

Opis pochodzi z programu opieki nad zabytkami dla gminy Główczyce: 

Pałac jest budowlą jednopiętrową, podpiwniczoną, z wejściem osłoniętym portykiem. Portyk jest wsparty na czworokątnych w przekroju kolumnach, zwieńczony trójkątnym tympanonem. Na wszystkich poziomach układ wnętrz trójtraktowy z środkową sienią po osi wzdłużnej budynku i pomieszczeniami mieszkalnymi po obu stronach sieni.
Piwnice pałacu zbudowane z ciosów granitowych, tylko obmurowania otworów okiennych i drzwiowych z cegły, mury parteru i piętra również z cegły. Budynek w części parterowej i piętrowej został otynkowany, tynk jest boniowany, co wyraźnie zaznaczone jest na narożnikach. Dach krokwiowo-jętkowy z stolcem, czterospadowy, kryty dachówką zakładkową.
We wnętrzu pałacu zachowała się oryginalna stolarka, na szczególną uwagę zasługują drzwi z ościeżnicami na parterze. W niektórych pomieszczeniach jest oryginalny parkiet, na piętrze są podłogi z desek. W pałacu zachował się jeden oryginalny piec kaflowy, biały z zwieńczeniem w formie korony oraz rzeźbą na stronie licowej pieca.

 

Źródła:

  • Zabytki powiatu słupskiego, Biblioteka Słupska Tom 8, Poznań 1962.
  • M. Mazur, H. Soja, Ziemia Słupska - dzieje i kultura: objaśnienia do mapy etnograficzno-historycznej powiatu słupskiego, Słupsk 2003.
  • Plan odnowy miejscowości Podole Wielkie na lata 2008-2015.
  • Rejestr Zabytków Nieruchomych, stan na 01-09-2016.
  • Program opieki nad zabytkami gminy Główczyce na lata 2009-2012.

Zdjęcia:

  • Plan odnowy miejscowości Podole Wielkie na lata 2008-2015.
Zespół dworsko-parkowy
Skład zespołu dwór, park
Obiekt opisywany Dwór
Stan zachowania Odrestaurowany
Zastosowanie Własność prywatna
Numer rejestru zabytków województwa pomorskiego 407
Numer dawnego rejestru zabytków 199
Organ wpisujący do rejestru zabytków Wojewódzki Konserwator Zabytków w Koszalinie
Data wpisu do rejestru zabytków 15-02-1966

Lokalizacja

76-220, Podole Wielkie, Polska

Komentarze