0.00 (0 głosów)

Ocena

ocena

Pałac Wykosowo

Kategoria: Gmina Główczyce

Wykosowo (niem. Vixow) wzmiankowane było po raz pierwszy w dokumentach historycznych w 1315 r. Wówczas margrabia Waldemar von Brandenburg Kasimir (Casimir) Svenzo otrzymał wieś jako lenno. Późniejszymi właścicielami Wykosowa do połowy XIX w. był ród von Stoientyn (Stojentin). W 1523 r. Hans Stojentin nadał wsi nazwę Vixsowe. W 1800 r. majątek został podzielony na cztery części i przechodził z rąk do rąk. Następnie wszedł w posiadanie Michaela Sigmunda von Stojentin, który ponownie połączył majątek w całość. W 1804 r. Vixow było własnością Fredricha Ewalda von Stojentin. W 1884 r. majątek kupił Pan Wetzel za 36 tys. talarów. Ostatnimi właścicielami byli: Wilhelm Otto (1884), Wiliam Heyn (1910) i Joachim Friedrich Heyn (1938).

9 marca 1945 r. Armia Czerwona zajęła wieś. Była ona pod nadzorem sowieckiego komendanta do 1946 r.


Pałac znajdujący się w Wykosowie został zbudowany w 1870 r.

Posiada ciekawą bryłę architektoniczną i zastosowane materiały budowlane: piwnice wymurowano z ciosów granitowych, parter i poddasze z cegły, zaś górne partie murów w części dachowej posiadają konstrukcję szkieletową. Dach głównej bryły budynku ma kształt dwuspadowy, pokryty jest blachą. Do pałacu prowadzi podjazd w kształcie podkowy, od strony ogrodu znajduje się taras z klatką schodową. Wewnątrz pałacu z dawnego wystroju zachowała się oryginalna stolarka, a w niektórych pomieszczeniach sufity zdobione stiukami o motywach roślinnych. Pozostał również ozdobny piec i kominek. Pałac posadowiony był w otoczeniu parku z oryginalnym drzewostanem.


Źródła:

  • Karl-Heinz Pagel, Der Landkreis Stolp in Pommern, Lübeck 1989.
  • M. Mazur, H. Soja, Ziemia Słupska - dzieje i kultura: objaśnienia do mapy etnograficzno-historycznej powiatu słupskiego, Słupsk 2003.
  • Rejestr Zabytków Nieruchomych, stan na 01-09-2016.

 

Zdjęcia:

Zespół Pałacowo-parkowy
Skład zespołu Pałac, park
Obiekt opisywany Pałac
Stan zachowania Częściowo odrestaurowany
Zastosowanie Własność prywatna
Numer rejestru zabytków województwa pomorskiego 406
Numer dawnego rejestru zabytków 189
Organ wpisujący do rejestru zabytków Wojewódzki Konserwator Zabytków w Koszalinie
Data wpisu do rejestru zabytków 15-02-1966
Gminna ewidencja zabytków Pałac z połowy XIX w., zespół folwarczny z poł. XIX w.

Lokalizacja

Wykosowo 34, 76-220, Wykosowo, Polska

Komentarze