0.00 (0 głosów)

Ocena

ocena

Dwór Żoruchowo

Kategoria: Gmina Główczyce

Żoruchowo (niem. Sorchow) wzmiankowane było już w 1493 r. Początkowo było lennem rodu von Janitz i von Bandemer. W 1717 roku jako właściciele wymieniani są: Peter Gentzlaff von Janitz, Asmus von Bandemer i Frentz Ludwig von Rexin. W 1780 r. rotmistrz Johann Diterich von Janitz był w posiadaniu majątku. W 1793 r. właścicielami został ród von Mitzlaff. Następnie w 1804 r. właścicielem majątku jest przedstawiciel rodu von Braunschweig z Kołobrzegu. Kolejno w 1841 r. właścicielem był Philipp von Braunschweig, a od 1855 r. dobra przejął jego najstarszy syn Richard. Następnie majątek przejmuje syn Richarda – Barnim, a po jego śmierci w 1905 r. majątek przechodzi w ręce jego najstarszego syna – Egona, który jest ostatnim właścicielem wsi.


Pałac został wybudowany w 1833 r. jako budynek dwukondygnacyjny, murowany, podpiwniczony. Posadowiony został na tyłach XIX-wiecznych zabudowań folwarcznych na planie prostokąta. Po II wojnie światowej w pałacu mieścił się tam Państwowy Ośrodek Hodowli Zarodowej. Obecnie jest własnością prywatną.

 

Źródła:

  • M. Mazur, H. Soja, Ziemia Słupska - dzieje i kultura: objaśnienia do mapy etnograficzno-historycznej powiatu słupskiego, Słupsk 2003.
  • Rejestr Zabytków Nieruchomych, stan na 01-09-2016

 

Zespół Dworsko-parkowy
Skład zespołu Dwór, park
Obiekt opisywany Dwór
Stan zachowania
  • Odrestaurowany
  • Częściowo odrestaurowany
  • Niszczejący
Zastosowanie Własność prywatna - zakaz wstępu
Numer rejestru zabytków województwa pomorskiego 226
Numer dawnego rejestru zabytków 197
Organ wpisujący do rejestru zabytków Wojewódzki Konserwator Zabytków w Koszalinie
Data wpisu do rejestru zabytków 08-05-1961
Gminna ewidencja zabytków Zespół folwarczny z poł. XIX w., park dworski z końca XIX w.

Lokalizacja

76-220, Żoruchowo, Polska

Komentarze