A A A
3.50 (2 głosów)

Ocena

ocena
3.50

Dwór Sierakowo Słupskie

Kategoria: Gmina Kobylnica

Pierwsza wzmianka o Sierakowie Słupskim (niem. Zirchow) pochodzi z 1287 r. Książę Mściwój II (niem. Mestwin) nadał wtedy wieś klasztorowi w Bukowie Morskim (niem. Bukow). W 1495 r. Sierakowo było lennem rodu von Wobeser. Na początku XVIII w. Sierakowo zarządzane było przez rodzinę von Massow. Następnie majątek przeszedł w ręce Heinricha Albrechta von Blumenthal, a kolejno w roku 1739 do Alexandra Schiebel von Schiebelstein. W 1790 r. poprzez umowę małżeńską wieś stała się własnością rodu von Bonin. W 1842 r. Alexander von Bonin sprzedał Sierakowo. Od 1884 r.  do końca II wojny światowej właścicielem majątku był ród von Siemers. Ostatnim przedwojennym właścicielem dóbr był Hans Siemers. Kolejne informacje o miejscowości pochodzą z końca II wojny światowej, kiedy Armia Czerwona zajęła Sierakowo. Ówczesny burmistrz – Willy Papenfuß – otrzymał natychmiastowy nakaz eksmisji.

Dwór klasycystyczny zbudowany na początku XIX w. jest parterowym budynkiem, murowanym z cegły na fundamencie kamiennym. Nakryty jest dachem naczółkowym z ceramiczną dachówką tzw. holenderką. Dwór został zbudowany na planie prostokąta, jako budynek jednokondygnacyjny z użytkowym poddaszem. Na elewacji licowej i tylnej, w części środkowej znajduje się pseudo portyk wsparty na czterech półkolumnach toskańskich podtrzymujących trójkątny fronton z wydatnym gzymsem. Z dawnego wystroju zachowały się sztukaterie sufitów, odrzwia i klasycystyczny wystój fasady. 

 

Źródła:

  • Karl-Heinz Pagel Der Landkreis Stolp in Pommern, Lübeck 1989, s.1060 – 1064 Zirchow.
  • M. Mazur, H. Soja, Ziemia Słupska - dzieje i kultura: objaśnienia do mapy etnograficzno-historycznej powiatu słupskiego, Słupsk 2003.
  • Rejestr zabytków nieruchomych, stan na 01-09-2016.

Zdjęcia:

  • Wizytacja terenowa, 01-05-2018 r., autor: Robert Zieleziński
  • Wizytacja terenowa, 01-05-2018 r., autor: Nina Herzberg
Zespół dwór z oficyną
Obiekt opisywany Dwór
Stan zachowania
  • W remoncie
  • Częściowo odrestaurowany
Zastosowanie Własność prywatna
Numer rejestru zabytków województwa pomorskiego 205
Numer dawnego rejestru zabytków 121
Organ wpisujący do rejestru zabytków Wojewódzki Konserwator Zabytków w Koszalinie
Data wpisu do rejestru zabytków 02-02-1961

Lokalizacja

76-251, Sierakowo Słupskie, Polska

Komentarze