3.50 (2 głosów)

Ocena

ocena
3.50

Dwór Sierakowo Słupskie

Kategoria: Gmina Kobylnica

Historia

Pierwsza wzmianka o Sierakowie Słupskim (niem. Zirchow) pochodzi z 1287 r. Książę Mściwój II (niem. Mestwin) nadał wtedy wieś klasztorowi w Bukowie Morskim (niem. Bukow). W 1495 r. Sierakowo było lennem rodu von Wobeser. Na początku XVIII w. Sierakowo zarządzane było przez rodzinę von Massow. W lustacji z 1717 roku wymieniany jest erdmann Casimir von Massow. Następnie majątek przeszedł w ręce Heinricha Albrechta von Blumenthal, a kolejno w roku 1739 do Alexandra Schiebel von Schiebelstein. W 1790 r. poprzez umowę małżeńską wieś stała się własnością rodu von Bonin. W 1842 r. Alexander von Bonin sprzedał Sierakowo. Od 1884 r.  do końca II wojny światowej właścicielem majątku był ród von Siemers (bądź Siemiers). Ostatnim przedwojennym właścicielem dóbr był Hans Siemers. Kolejne informacje o miejscowości pochodzą z końca II wojny światowej, kiedy Armia Czerwona zajęła Sierakowo. Ówczesny burmistrz – Willy Papenfuß – otrzymał natychmiastowy nakaz eksmisji.

Dwór

Dwór klasycystyczny zbudowany na początku XIX w. jest parterowym budynkiem, murowanym z cegły na fundamencie kamiennym. Nakryty jest dachem naczółkowym z ceramiczną dachówką tzw. holenderką. Dwór został zbudowany na planie prostokąta, jako budynek jednokondygnacyjny z użytkowym poddaszem. Na elewacji licowej i tylnej, w części środkowej znajduje się pseudo portyk wsparty na czterech półkolumnach toskańskich podtrzymujących trójkątny fronton z wydatnym gzymsem. Z dawnego wystroju zachowały się sztukaterie sufitów, odrzwia i klasycystyczny wystój fasady. 

 

Źródła:

  • Karl-Heinz Pagel Der Landkreis Stolp in Pommern, Lübeck 1989, s.1060 – 1064 Zirchow.
  • Alicja Świetlicka, Elżbieta Wisławska, Słownik Historyczny Miast i Wsi Województwa Słupskiego, Słupsk 1998.
  • M. Mazur, H. Soja, Ziemia Słupska - dzieje i kultura: objaśnienia do mapy etnograficzno-historycznej powiatu słupskiego, Słupsk 2003.
  • Rejestr zabytków nieruchomych, stan na 01-09-2016.

Zdjęcia:

  • Wizytacja terenowa, 01-05-2018 r., autor: Robert Zieleziński
  • Wizytacja terenowa, 01-05-2018 r., autor: Nina Herzberg
Zespół dwór z oficyną
Obiekt opisywany Dwór
Stan zachowania
  • W remoncie
  • Częściowo odrestaurowany
Zastosowanie Własność prywatna
Numer rejestru zabytków województwa pomorskiego 205
Numer dawnego rejestru zabytków 121
Organ wpisujący do rejestru zabytków Wojewódzki Konserwator Zabytków w Koszalinie
Data wpisu do rejestru zabytków 02-02-1961

Lokalizacja

76-251, Sierakowo Słupskie, Polska

Komentarze