0.00 (0 głosów)

Ocena

ocena

Pałac Strzelino

Kategoria: Gmina Słupsk

Wieś wzmiankowana była już w XIII w. W 1286 r. Strzelino zostało przyznane dla klasztoru w Białobuku jako wyposażenie kościoła św. Mikołaja w Słupsku. Około 1700 r. majątek został zakupiony przez Gerda von Below. Dobra pozostawały w rękach rodu von Below do 1784 r. Pod koniec XVIII w. Strzelino przeszło na własność rodziny Meske, a od 1853 do 1945 r. należało do rodu von Mach. Ostatnim przedwojennym właścicielem majątku byli Emil (od 1912 e.) oraz Rudolf von Mach.

Zespół dworski znajdujący się w Strzelinie datowany jest na II poł. XIX w. Należy do niego: XIX-wieczny dwór, park, zabudowania gospodarcze oraz spichlerz z I poł. XIX w. Pałac został wybudowany przez ród von Mach, jako budynek murowany na kamiennej podmurówce. Dach budynku jest naczółkowy, kryty ceramiczną dachówką zakładkową. Obiekt został wybudowany na planie prostokąta z ryzalitami środkowymi od północy i południa oraz ryzalitem bocznym od wschodu. Północny ryzalit poprzedzony jest schodami i tarasem. Do czasów współczesnych zachował się dwutraktowy układ wewnętrzny tarasu. Elewacje zewnętrzne nawiązują do budowli klasycystycznych. Z zabytkowego wyposażenia zachował się: hol, ozdobny piec kaflowy z otwartym paleniskiem, boazeria w sieni oraz skromna dekoracja stiukowa w sali konferencyjnej, bibliotece i dwóch innych pomieszczeniach.

 

Źródła:

  • M. Mazur, H. Soja, Ziemia Słupska - dzieje i kultura: objaśnienia do mapy etnograficzno-historycznej powiatu słupskiego, Słupsk 2003.
  • Rejestr zabytków nieruchomych, stan na 01-09-2016.

Zdjęcia:

Obiekt opisywany Pałac
Stan zachowania Odrestaurowany
Zastosowanie oddział Wojewódzkiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Gdańsku
Numer rejestru zabytków województwa pomorskiego 1347
Numer dawnego rejestru zabytków 311
Organ wpisujący do rejestru zabytków Wojewódzki Konserwator Zabytków w Słupsku
Data wpisu do rejestru zabytków 13-02-1991

Lokalizacja

76-200, Strzelino, Polska

Komentarze