0.00 (0 głosów)

Ocena

ocena

Dwór Swochowo

Kategoria: Gmina Słupsk

Wieś wzmiankowana już w XVII wieku. Od początku powstania do 1804 roku Swochowo należało do rodu von Mitzlaff. Na początku XIX wieku majątek przeszedł w ręce Johanna Ernesta von Stojentina, a kolejną właścicielką została Henerietta Seyfert z domu Arnold, córka słupskiego burmistrza. Poprzez małżeństwo Henerietty z Wilhelmem Steinfensadem Swochowo stało się siedzibą rodową znanego muzyka i kompozytora berlińskiego. Wilhelm w 1856 roku zrezygnował ze swojej kariery muzycznej i przeniósł się na stałe do folwarku należącym do Swochowa. Ostatnim przedwojennym właścicielem majątku był Friedrich Steinfensad. 

Dwór szkieletowy znajdujący się w Swochowie z wypełnieniem strychulcowym został wybudowany w 1734 roku (lub 1735). Czterospadowy dach dworu pierwotnie był kryty trzciną (obecnie blachą). Pod koniec XIX wieku właściciele dworu przenieśli się nowo wybudowanego pałacu, a stary obiekt przebudowali na cztery mieszkania dla robotników rolnych. 

 

Źródła:

  • M. Mazur, H. Soja, Ziemia Słupska - dzieje i kultura: objaśnienia do mapy etnograficzno-historycznej powiatu słupskiego, Słupsk 2003.
  • Rejestr zabytków nieruchomych, stan na 01-09-2016.

 

Zdjęcia:

Obiekt opisywany Dwór
Stan zachowania
  • Częściowo odrestaurowany
  • Niszczejący
Zastosowanie Własność prywatna
Numer rejestru zabytków województwa pomorskiego 1666
Numer dawnego rejestru zabytków 365
Organ wpisujący do rejestru zabytków Wojewódzki Konserwator Zabytków w Słupsku
Data wpisu do rejestru zabytków 29-06-1998

Lokalizacja

76-200, Swochowo, Polska

Komentarze