0.00 (0 głosów)

Ocena

ocena

Pałac Tursko

Kategoria: Gmina Miastko

Tursko od XVI wieku było w posiadaniu rodu von Zitzewitz. W 1900 roku, kiedy właścicielem majątku był Albert von Zitzewitz, został wybudowany pałac. Obecnie mieści się w nim Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy.

Opis pochodzi ze strony www.miastko.pomorze.pl: 

Z frontowej zachodniej elewacji, z dwukondygnacyjnej budowli pałacu niesymetrycznie wysuwa się szeroki ryzalit zwieńczony attyką. Od prawej strony flankuje go wysoki komin, od lewej ośmioboczna wieża zegarowa nakryta hełmem z fantazyjną dwuczłonową latarenką, która wystaje ponad kalenicę dachu. Główne drzwi zdobi klasycystyczny portal wejściowy starannie obramowany łukiem i kolumienkami. Z tylnej, wschodniej elewacji pałacu wysuwają się nieznacznie dwa ryzality poza lico muru, między którymi tkwi szeroki ganek i zawieszony na kolumnach taras. Prawe naroże powiększa półowalna niska wieżyczka. Dach wysoki, mansardowy z lukarnami i użytkowym poddaszem. Mansandry osłaniające okna poddasza przypominają małe hełmy. Elewacje pałacu są ładnie odnowione i mienią się pastelowymi kolorami.

We wnętrzu pałacu pomieszczenia parteru mają charakter reprezentacyjny i zgrupowane są wokół hallu wejściowego, natomiast na piętrze i poddaszu mają charakter mieszkalny. W wystroju hallu głównego zachowały się boazerie i kominek ceglany z okapem, prosty w formie. W bibliotece sztukaterie na suficie o secesyjnych motywach roślinnych oraz kominek z marmuru tzw. "zygmuntówka". W jadalni sztukaterie o motywach myśliwskich - w narożach sufitu umieszczone wizerunki bażanta, cietrzewi, zająca i ryby. Na ścianach płycinowe boazerie.

Od południowego-wschodu do pałacu przylega zadbany park o charakterze leśnym (6,5 ha), który poprzez wytrasowanie nieregularnych ciągów spacerowych, został przystosowany do biernego wypoczynku i spacerów. Rosną w nim wiązy, świerki i jawory odmiany purpurowej. Od wschodu, za pałacem, w kierunku Jeziora Tursko (pow. 5 ha) teren boiska sportowego i trawiasta plaża z pomostem. Przed pałacem znajduje się trawnik wkomponowany w żywopłoty, z basenem ozdobnym, zbudowanym z kamieni narzutowych. Niedaleko pałacu w lesie położony jest dobrze zachowany cmentarz poewangelicki oraz miejsce pochówku rodziny Zitzewitzów.

 

Źródła:

  • K. Ląkocy, J. Orłowski, Karty Biale, 1997.
  • Alicja Świetlicka, Elżbieta Wisławska, Słownik Historyczny Miast i Wsi Województwa Słupskiego, Słupsk 1998.
  • Gminny program opieki nad zabytkami dla gminy Miastko na lata 2017-2020.
  • www.miastko.pomorze.pl (udostępniono za zgodą autorów strony).

Zdjęcia:

Zespół pałacowo-parkowy
Skład zespołu pałac, park
Obiekt opisywany Pałac
Stan zachowania Odrestaurowany
Zastosowanie Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy
Numer rejestru zabytków województwa pomorskiego 351
Numer dawnego rejestru zabytków 173
Organ wpisujący do rejestru zabytków Wojewódzki Konserwator Zabytków w Koszalinie
Data wpisu do rejestru zabytków 18-03-1965
Gminna ewidencja zabytków dwór w zespole dworsko-parkowym, pałac w zespole pałacowo-dworskim, budynek inwentarski - chlewnia, stróżówka, dom pracowników folwarcznych
Karty Białe zespół pałacowo-fowlarczny

Lokalizacja

77-203, Tursko, Polska

Komentarze