0.00 (0 głosów)

Ocena

ocena

Pałac Łodzierz

Kategoria: Gmina Miastko

Łodzierz początkowo był w lennem rodów: von Massow i von Lettow. W 1554 roku należał do Lorenza von Massow. Około 1580 roku wieś otrzymał w spadku Ruediger von Massow (syn Valentina, który był bratem wspomnianego Lorenza). Po jego śmierci w 1621 roku dobra odziedziczył syn jego brata, Mathes von Massow.

Ostatnim właścicielem majątku był Hans Rolf Kamecke. To on wybudował w latach 30. XX w. dwór. Świadczy o tym umieszczony nad głównymi drzwiami dworu herb Kamecke.

Pałac wybudowanty został na początku XX wieku na planie prostokąta z płytkimi ryzalitami środkowymi w elewacji frontowej oraz ogrodowej. Do frontowego ryzalitu przylega aneks wraz z sienią, który jest poprzedzony schodami. Przy elewacji bocznej dobudówka poprzedzona jest schodami. Na osi poprzecznej budowli wejście główne w aneksie, hall i klatka schodowa w trakcie tylnym. W zachodniej części, w trakcie frontowym znajdują się dwa pomieszczenia mieszkalne, natomiast w trakcie ogrodowym sala reprezentacyjna wraz z wejściem na dawną wernadę. Z kolei w części wschodniej po obu stronach korytarza znajduje się kuchnia i jadalnia. Na uwagę zasługuje także zachowany z czasów budowy dworu kominek z cegły, który znajduje się w hallu oraz prysznic w łazience na piętrze i magiel.

W 2010 roku Zarząd Powiatu Bytowskiego ogłosił drugi już przetarg na sprzedaż kompleksu pałacowego w Łodzierzy. Wcześniej mieścił się w nim internat Zespołu Szkół Rolniczego Centrum Kształcenia Ustawicznego.

 

Źródła:

  • Alicja Świetlicka, Elżbieta Wisławska, Słownik Historyczny Miast i Wsi Województwa Słupskiego, Słupsk 1998.
  • D. Cieśli, Karty Białe, 2000.
  • Ks. Włodzimierz Bartkowiak, Parafia Świerzno w dziejach, Świerzno 2007. 
  • Kup sobie pałacyk w Łodzierzy, przetarg już wkrótce, 2010 [dostęp: www.pg24.pl] 
  • Program opieki nad zabytkami powiatu bytowskiego na lata 2017-2020.

Zdjęcia:

Obiekt opisywany Dwór
Rejestr zabytków Brak wpisu
Wojewódzka ewidencja zabytków Dwór, budynek gospodarczy w zespole folwarcznym
Karty Białe Dwór - ob. internat

Lokalizacja

77-200, Łodzierz, Polska

Komentarze