A A A
0.00 (0 głosów)

Ocena

ocena

Pałac Barnowiec

Kategoria: Gmina Kołczygłowy

Barnowiec po raz pierwszy jest wymieniany w nadaniu lennym dla rodziny von Puttkamer. W 1847 roku córka właściciela Heinricha von Puttkamera, Joanna została żoną Otto von Bismarcka. Wtedy też majątek przeszedł w ręce Bismarcka.  W Barnowcu znajduje się zespół pałacowo-folwarczny z XIX wieku  (dokładnie z 1863 roku). 

Fragment artykułu z czasopisma Ziemia drawieńska

Puttkamerowie z Barnowca utrzymywali ścisły kontakt z rodziną z Wierszyna. Odwiedzali się wzajemnie oraz niemal w każdą niedzielę  zbierali się w Raduszu u sędziwej matki ojca Johanny. W styczniu 1847 r. podczas jednej z wizyt krewnych z Wierszyna Johanna von Puttkamer zaręczyła się w Baranowcu z Otto von Bismarckiem. Poślubiła go 28 lipca 1847 r. w kościele w Kołczygłowach. Niektórzy biografowie podają Barnowiec lub Bierzwnicę za miejsce jej urodzin. Jest to nieprawda, Johanna von Puttkamer urodziła się11 kwietnia 1824 r. w Wiatrołomie. Dopiero krótko po narodzinach córki Barnowiec został zakupiony przez jej ojca Heinricha von Puttkamer. Podobnie w biografiach pojawia się kolejna nieścisłość wskazująca że pruski minister i nadprezydent Pomorza Robert von Puttkamer był jej bratem. Otóż jest to też nieprawda, gdyż Johanna była jedynaczką. Niewłaściwe jest też przypisywanie jej stwierdzeń nt „wyjących” w okolicy Barnowca „wilków i Kaszubów” lub o „okolicznych Kaszubach z ich szczekaniem”. Są to sformułowania samego Bismarcka które zawarł w listach do swej siostry Malwiny. Ciekawostką jest to że Bismarck w okresie studiów w Getyndze ze względu na mocną głowę do alkoholu i rodzinne majątki na Pomorzu miał przezwisko „Kaszub”. Możliwe, że było to przyczyną jego złośliwego podejścia do Kaszubów i ich mowy. Z drugiej strony patrząc na jego przywiązanie do Warcina i Barnowca przezwisko to jakby sprawdziło się. Mimo, że w listach do Johanny potrafił użyć polskich słów ; „Czarna kotko, miła duszko” to faktycznie Polaków nie cierpiał. Swego czasu o Polakach wyraził się tak :"Bijcie Polaków tak długo, dopóki nie utracą wiary w sens życia. Współczuję sytuacji, w jakiej się znajdują. Jeżeli wszakże chcemy przetrwać, mamy tylko jedno wyjście - wytępić ich." Natomiast gdyby Niemcy posłuchali jego przesłania „Nigdy wojny z Rosją”. Aż nie chce się pisać co mogłoby być z tzw „polską sprawą”. Barnowiec był ulubioną miejscowością Johanny von Puttkamer. Nie tylko tu się wychowała ale często już jako pani Bismarck odwiedzała z dziećmi rodzinny majątek. Czasami zatrzymywała się u rodziców na dłużej. Kontaktów z Barnowcem nie zerwała nawet po ich śmierci. Oboje tj Heinrich von Puttkamer (ur. 27. września 1789 r. w Wiatrołomie; zm. 3. listopad 1871 r.) i Luitgarde Agnese zd von Glasenapp (ur. 17. grudnia 1799 r. w Grzmiącej; zm 5. września 1863 r) zmarli w Barnowcu i tam „pod starymi drzewami” zostali pochowani. Będąc w Warcinie Johanna przyjeżdżała z mężem do Barnowca aby odnowić wspomnienia, ponownie zobaczyć „ wszystkie ukochane miejsca” i „ kochane groby drogich rodziców”. Jako jedynaczka odziedziczyła barnowski majątek Po śmierci Bismarcka Barnowiec otrzymał ich syn Herbert, a do 1945 r. właścicielem był syn Herberta, Gottlieb. Dziś pałac w Barnowcu ponownie przeżywa okres świetności. Szczelnie ogrodzony przez obecnych właścicieli, monitorowany kamerami i z groźnymi szczekającymi psami stoi bezpieczny. Nikt go nie zdewastuje. 

 

Źródła:

  • Alicja Świetlicka, Elżbieta Wisławska, Słownik Historyczny Miast i Wsi Województwa Słupskiego, Słupsk 1998.
  • Biuletyn KAWALERIA, Nr 5/2008 [w:] Czasopismo samorządowe Ziemia darwieńska, Nr 47 (73), marzec 2008.
  • Zmiana studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy Kołczygłowy, marzec 2011.
Zespół pałacowo-folwarczny
Skład zespołu pałac, obora, stajnia, wiata, budynek inwentarski, kuźnia, dom kowala, chlewik, stodoła drewniana, budynki mieszkalne, park dworski
Obiekt opisywany Pałac
Zastosowanie Własność prywatna
Rejestr zabytków Brak

Lokalizacja

Barnowiec 3, 77-140, Barnowiec, Polska

Komentarze