Twój koszyk jest pusty

Pałac w Balicach

Informacje ogólne

Lokalizacja: województwo małopolskie, powiat krakowski, gmina Zabierzów

Rodzaj obiektu:
Pałac
Stan zachowania:
Odrestaurowany
Zastosowanie:
Pałac Radziwiłłów w Balicach - imprezy okolicznościowe
Zespół:
pałacowy
Skład zespołu:
pałac, park
Numer rejestru:
A-246
Data wpsiu:
24 Lut, 1971

Posiadasz więcej informacji
o obiekcie? Skontaktuj się z nami!

Zapoznaj się z historią pałacu w Balicach

Przeczytaj więcej informacji o pałacu w Balicach. Poznaj jego historię. Miłego czytania!

Pałac

W czasach średniowiecznych wieś była własnością rodu Toporczyków, którzy po zamieszkaniu w Balicach przejęli od nazwy siedziby nazwisko Balickich. Następnym właścicielem był Seweryn Betman oraz po 1519 roku jego zięć Seweryn Boner. To on dokonał przebudowy pałacu, czyniąc z niego rezydencję goszczącą najznamienitsze tęgie umysły. Dziedzicem pałacu stał się jego syn, Jan Boner, który przekazał go swojej siostrze Zofii z Bonerów Firlejowej. Balice pozostały w rękach Firlejów przez półtora stulecia. Dokonali przebudowy pałacu i założyli ogród z sadem owocowym. Gdy wojska szwedzki najechały Polskę, pałac został ograbiony i zniszczony.

Pod koniec XVII wieku pałac przeszedł na własność Szembeków. Jan, kanclerz wielki koronny, odbudował pałac, który w połowie XVIII wieku stał się ruiną. Kolejną odnową pałacu zajęła się Urszula Darowska na początku kolejnego stulecia. Pod koniec XIX wieku przeszedł w posiadanie księcia Dominika Radziwiłła, który w latach 1887-1894 zlecił krakowskiemu architektowi Tadeuszowi Stryjeńskiemu totalną przebudowę pałacu. Gdy II wojna światowa dobiegła końca pałac został przekazany Uniwersytetowi Jagiellońskiemu. Od 1950 roku przeznaczono go na centrum konferencyjne i hotel dla Instytutu Zootechniki. Ich sukcesem jest sklonowanie somatyczne królika czy narodziny transgenicznego knura. Dzięki ich osiągnięciom Balice przyciągają naukowców.

Nawiązujący stylem do baroku pałac składa się z kwadratowego korpusu z ryzalitem na osi oraz bocznych skrzydeł. Najbardziej widowiskowa jest część środkowa z parterowym ryzalitem, który otaczają schody prowadzące na taras, pod którym znajduje się hol wejściowy. Na piętrze pałacu zachwyca czterokolumnowy portyk udekorowany trójkątnym przyczółkiem z kartuszem herbowym w polu. Okna pałacu są różnorodne. Opasają je skromne tynkowe opaski lub rozbudowane z trójkątnymi nadokiennikami dekorowane roślinnymi motywami. Na uwagę zasługują również zdobienia sufitów i ścian, intarsjowane podłogi i XIX-wieczna stolarka. Pałacowe wnętrza wypełniały dystyngowane meble, cenne obrazy, książki i pamiątki rodzinne. Na wielkość tych zbiorów wpływ miał Hieronim Radziwiłł, syn Dominika Radziwiłła, który był koneserem sztuki. Na parterze budynku znajdowała się sypialnia Dominika Radziwiłła, nieduży salon, kaplica i pomieszczenia gospodarcze. Piętro należało do Hieronima, jego żony i dzieci, gdzie znajdowały się ich pokoje.

Źródła wiedzy
  • Bogusław Krasnowolski, Leksykon zabytków architektury Małopolski, Warszawa 2013.
  • Małopolski Instytut Kultury w Krakowie, www.mik.krakow.pl, dostęp online

Opracowanie: Nina Herzberg-Zielezińska, zdjęcia:

Więcej obiektów w gm. Zabierzów

logo dwory i pałace polski

Copyright © 2020 Dwory i Pałace Polski. Powered by Indico S.C.  & Joomla! CMS 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Znajdż nas na:

Instagram Facebook Facebook youtube

Kontakt

Indico S.C. , Przyjaźni9, 84-215 Gowino
NIP: 5882424318, REGON: 366309509

Kontakt z redakcją:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.