Twój koszyk jest pusty

Pałac w Grudyni Wielkiej

Historia pałacu w Grudyni Wielkiej

Przeczytaj więcej informacji o pałacu w Grudyni Wielkiej. Poznaj jego historię. Miłego czytania!

Historia

Grudynia Wielka była wzmiankowana w 1223 roku w dokumencie biskupa Wawrzyńca, w którym przekazał podatek ze wsi kościołowi w Rybniku. W 1361 roku właścicielem majątku był Jeschek Kossobor. To samo nazwisko figuruje również w latach 1524-31, wówczas wieś należała do Piotra i jego żony Barbary. W 1540 roku Krystek Janikowski odkupił dochody z Grudyni Wielkiej od Jerzego Strzeli. Pod koniec XVII w. wieś należała do Heleny Katarzyny Pelki, która w 1692 roku poślubiła Jana Jerzego Mertko von Klodnitz. W 1700 roku Grudynia Wielka był już własnością Leopolda Borenskiego von Roztropitz, a następnie Sylwiusza von Hohenhausen, którego wnukowie sprzedali wszystkie majątki na Śląsku i przenieśli się w głąb Prus. W tym samym czasie cześć Grudyni był także własnością Franciszka Józefa von Görtz. Hrabia von Görtz pełnił funkcje starosty biskupów ołomunieckich, a później był starostą powiatu prudnickiego. Był dwukrotnie żonaty: po raz pierwszy z Józefą Franciszką von Reiswitz (1693-1739), a trzy lata po jej śmierci ożenił się z Marią von Mosch. To właśnie w Grudyni wybudował swoją nową posiadłość. Franciszek von Görtz zmarł w pałacu 4 czerwca 1765 roku, a majątek pozostał w rękach jego spadkobierców do 1802roku. Wówczas właścicielami zostali hrabina wspólnie hrabia von Knobelsdorff i Löwe, jednak już w 1811 roku sprzedali go radcy prowincji opolskiej o nazwisku Früson. Potem dobra rycerskie w Grudyni Wielkiej zostały zakupione w 1850 roku przez Josepha Neumanna z Miejsca Odrzańskiego. Po nim zarząd nad majątkiem przejął zięć baron Ernst von Reibnitz, od 1852 roku żonaty z Emilią, córką Neumanna. Po tragicznej śmierci żony w 1859 roku majątek stał się całkowitą własnością Reibnitzów i ich własnością pozostał już do 1945 roku.

Pałac w obecnym kształcie został przebudowany niemalże od podstaw w latach 1858-59. Powstało wówczas założenie w stylu neogotyckim, nawiązujące do angielskich zamków i panującej mody na tzw. historyzm. Wnętrza do dziś w większości nie zachowały dawnego wystroju, choć ocalały m.in. oryginalne posadzki kamienne i boazeria ścienna w holu, fragmentarycznie stolarka drzwiowa i okienna (m.in. żaluzje wewnętrzne składane), strop z fasetą i zdobienia sztukateryjne w kształcie owalnej girlandy. Obecnie pałac jest własnością prywatną.

Źródła wiedzy

Tekst: Marek Gaworski, Przewodnik po zamkach i pałacach województwa dolnośląskiego, Strzelce Opolskie 2020

Zdjęcia:

  • Marek Gaworski
Polecane publikacje z naszej księgarni:
Lokalizacja
Informacje ogólne
Rodzaj obiektu:
Pałac
Stan zachowania:
Dobry
Zastosowanie:
własność prywatna

Posiadasz więcej informacji
o obiekcie? Skontaktuj się z nami!

Piotr Libicki

Autor książki: Marek Gaworski

Marek Gaworski, mieszkaniec Strzelec Opolskich, pasjonat, odkrywca tajemnic i ciekawych historii z życia arystokracji, zakochany w zamkach i pałacach, których zwiedził tysiące w Polsce i Europie. Autor ponad 60 publikacji "zamkowych" niemal z każdej dziedziny wydawniczej - albumów, monografii, przewodników i beletrystyki. Fotograf, podróżnik. Jako autor zadebiutował w 2004 roku książką "Zamek i Park w Strzelcach Opolskich", która zapoczątkowała liczne publikacje w temacie zamków, pałaców i zabytków. Autor m. in. książki "Najpiękniejsze zamki, pałace i dwory w Polsce" (2019) Wydawnictwa Arkady.
- opis z okładki książki "Śmierć, bale i skandale"


Książki Marka Gaworskiego

Zachęcamy do zakupienia książek autorstwa Marka Gaworskiego, które są dostępne w naszej księgarni internetowej Dwory i Pałace Polski.

45,00
51,00
50,00

logo dwory i pałace polski

Copyright © 2020 Dwory i Pałace Polski. Powered by Indico S.C.  & Joomla! CMS 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Znajdż nas na:

Instagram Facebook Facebook youtube

Kontakt

Indico S.C. , Przyjaźni9, 84-215 Gowino
NIP: 5882424318, REGON: 366309509

Kontakt z redakcją:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.