Twój koszyk jest pusty

  • Pałac w Barwinie Pałac w Barwinie

    Pałac w Barwinie

    Karl Friedrich Schwirz / Deutschland
  • Pałac w Barwinie 1931 Pałac w Barwinie 1931

    Pałac w Barwinie, 1931

    Karl Friedrich Schwirz / Deutschland
  • Pałac w Barwinie 1926 Pałac w Barwinie 1926

    Pałac w Barwinie, 1926

    Karl Friedrich Schwirz / Deutschland
  • Pałac w Barwinie 1940 Pałac w Barwinie 1940

    Pałac w Barwinie, 1940

    Rummelsburg Stadt und Kreis : Heimatkalender 1940

Pałac w Barwinie

  • pałac w Barwinie 1940
    Rummelsburg Stadt und Kreis : Heimatkalender 1940

Zapoznaj się z historią pałacu w Barwinie

Przeczytaj więcej informacji o pałacu w Barwinie. Poznaj jego historię, dowiedz się jak zmieniał się obiekt na przestrzeni lat i przeczytaj ciekawostki. Miłego czytania!

Historia

Barwino (niem. Barvin) należał do majątku rodziny von Massow. W 1285 r. Heinrich von Massow poślubił córkę hrabiego von Gützkow i otrzymał jako posag majątki należące do parafii Barvin: (Bartin - Barcino, Barvin-Barwino, Brünnow-Bronowo, Derseelitz (Seelitz), Woblanse (Obłęże) i Wusseken-Osieki). Listy lenne z 1478 i 1486 r. wymieniają również ród von Massow jako właścicieli Barwina.

Nie jest więc prawdą jak podaje się w wielu źródłach polskich, że pierwszy znany o Barwinie (wówczas w formie Barwin) zapis pochodzi z dokumentów z 1518 r. Nazwa wywodzi się od nazwy osobowej Barwą, a ta od Barwierz lub Barwoldus.

 W 1655 r. jako właściciele Barwina w okręgu parafialnym Barwino wymieniani są: Massow, Clasu Brünnow i Werner Puttkamer.

W 1940 r. w pałacu istniał Landjahrlager (obóz / tabor letni dla młodych rolników). Landhajr była pozaszkolną służbą wychowania miejskiej młodzieży niemieckiej w III Rzeszy, która polegała na przymusowym roku służby wiejskiej. Źródeł koncepcji była ideologia Blut und Bonden, która głosiła przewagę chłopstwa nad mieszczaństwem. Mieszkańcy wsi mieli być ostoją tradycyjnych, niemieckich wartości i przedstawicielami czystej rasy aryjskiej. Ideolodzy NSDAP przechwycili tą teorię. Przyświecały jej też cele gospodarcze. W ówczesnych Niemczech występowało ogromne zapotrzebowanie na wiejską siłę roboczą wskutek masowej ucieczki mieszkańców wsi do miast.

Po przejęciu władzy w 1933 roku naziści zorganizowali tzw. Landhilfe – ochotniczą pracę na wsi. Rok później stała się ona formalnie obowiązkowa jako Landjahr – na mocy pruskiej ustawy z 29 marca 1934 roku do odbycia roku służby wiejskiej zobowiązani byli absolwenci szkół powszechnych obojga płci, mieszkający w ośrodkach miejskich liczących powyżej 25 tys. mieszkańców. Służba zakwalifikowanych osób miała trwać dziewięć miesięcy – od początku kwietnia do końca grudnia.

W obozie istniejącym w pałacu w Barwinie stacjonowały głównie dziewczęta. Miały one zostać zintegrowane ze wspólnotą w obozie oraz z mieszkańcami wsi. Przed pałacem powiewała nazistowska flaga, która miała być „zobowiązaniem, drogą i celem jednocześnie”. Taki sam obóz powstał w pałacu w Raduszu (niem. Reddies).

W opracowaniu niemieckim pt. „Rummelsburg Stadt und Kreis : Heimatkalender 1940” odnaleźć można opis jednego z obozów dla młodych rolników. Przedstawione są tam dwa majątki: omawiany pałac w Barwinie oraz wspomniany wyżej pałac w Raduszu. Nie wiadomo zatem, którego z nich dotyczy poniższy opis:

„Mamy tu wielką salę, gdzie zbieramy się do poważnej nauki i gdzie oferowane są nam posiłki. Jest też sala muzyczna, gdzie rozbrzmiewają jasne pieśni i brzmienie różnych instrumentów. Mamy też czytelnię, gdzie w spokojnych chwilach czerpiemy wiedzę z bogatej biblioteki. Jest również warsztat, gdzie pilny stukot starych krosien bije rytm do brzęczenia maszyny do szycia, gdzie igły dziergają, wyrastają skarpety dla żołnierzy na froncie, a z błyszczącego żelaza lecą wióry twardego drewna, z których powstają miski i talerze, które później na przyjęciu z naszymi rolnikami i osadnikami przynoszą znaczący dochód na rzecz pomocy zimowej.

Mamy też dużą sien, gdzie często spędzamy długie wieczory przy skrzypiącym kominku na dywanie ze splecionych włókien słomy i słuchamy czytania, które przybliża nam poetów z dawnych i współczesnych czasów, lub też sami opowiadamy o doświadczeniach dnia, o pracy i wysiłku w ogrodzie i na polu, o pracy u rolnika, która daje nam wszystkim największą radość”.

 

Źródła wiedzy
  • Alicja Świetlicka, Elżbieta Wisławska, Słownik Historyczny Miast i Wsi Województwa Słupskiego, Słupsk 1998.
  • https://www.rummelsburg.de/
  • Michaelis, Ernst H. v., Kirchspiel Wusterwitz: Kreis Schlawe in Pommern, 1988
  • Ernst H. von Michaelis, Kirchspiel Quatzow, Kreis Schlawe in Pommern, 1990
  • https://www.barwino.slupsk.pl/
  • www.wikipedia.de
  • Otto Hasert, Rummelsburg Stadt und Kreis : Heimatkalender 1940

Opracowała: Nina Herzberg-Zielezińska

Zdjęcia:

  • Karl Friedrich Schwirz / Deutschland
  • Otto Hasert, Rummelsburg Stadt und Kreis : Heimatkalender 1940
Polecane publikacje z naszej księgarni:
50,00
Informacje ogólne
Rodzaj obiektu:
Pałac
Stan zachowania:
Nieistniejący
Gminna ewidencja zabytków:
zespół dworsko-folwarczny: budynki inwentarskie

Posiadasz więcej informacji
o obiekcie? Skontaktuj się z nami!

logo dwory i pałace polski

Copyright © 2020 Dwory i Pałace Polski. Powered by Indico S.C.  & Joomla! CMS 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Znajdż nas na:

Instagram Facebook Facebook youtube

Kontakt

Indico S.C. , Przyjaźni9, 84-215 Gowino
NIP: 5882424318, REGON: 366309509

Kontakt z redakcją:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.