Twój koszyk jest pusty

  • pałac w Gródkach 2022 pałac w Gródkach 2022

    Pałac w Gródkach, 2022

    Autor: Michał Piotrowski, Tajemnice Pomorza
  • pałac w Gródkach 2022 pałac w Gródkach 2022

    Pałac w Gródkach, 2022

    Autor: Michał Piotrowski, Tajemnice Pomorza
  • pałac w Gródkach 2022 pałac w Gródkach 2022

    Pałac w Gródkach, 2022

    Autor: Michał Piotrowski, Tajemnice Pomorza
  • pałac w Gródkach 2022 pałac w Gródkach 2022

    Pałac w Gródkach, 2022

    Autor: Michał Piotrowski, Tajemnice Pomorza

Pałac w Gródkach

  • pałac w Gródkach 2022
    Autor: Michał Piotrowski, Tajemnice Pomorza, 2022 r.

Zapoznaj się z historią pałacu w Gródkach

Przeczytaj więcej informacji o pałacu w Gródkach. Poznaj jego historię. Miłego czytania!

Historia

Historia osadnictwa na terenie wsi Gródki (niem. Grodtken) sięga epoki kamienia - okresu neolitu. Szczególnie intensywnie tereny te były zamieszkiwane w okresie halsztadzkim epoki żelaza. Nazwa wsi wywodzi się od istniejącego tu niegdyś (zapewne we wczesnym średniowieczu) grodu obronnego. Pierwsze wzmianki o Gródkach pochodzą jednak dopiero z XIV wieku.

Wieś powstała w ramach kolonizacji południowych terenów państwa Zakonu Krzyżackiego. W 1333 roku wielki szatny zakonu i komtur dzierzgoński Günter ze Szwarcenburga, nadał rycerzowi Stefanowi z Rusinowa 80 włók chełmińskich ziemi z obowiązkiem wystawienia dwóch służb w lekkiej zbroi. Z inicjatywy Stefana osiedliła się tu ludność niemiecka, a wieś nazywano Stefansgut. Po śmierci rycerza powróciła i utrwaliła się dawna nazwa, a do połowy XVI wieku część Niemców zasymilowała się, a inni wyjechali.

W dokumentach z 1635 roku dotyczących własności ziemskiej w Gródkach wymienia się m.in. nazwiska Albrechta Zielińskiego, Andrzeja Burskiego, Krzysztofa Masło, Zygmunta z Goczy Piątkowskiego. W 1710 roku Gródki stały się własnością wnuka Piątkowskiego, Jana Küchmeistra von Stenberga. W 1 poł. XIX wieku majątek był własnością Gotlieby (1780- 1883) i Leopolda (1787-1861) Küchmeister von Stenberg, a około poł. XIX wieku stał się własnością spokrewnionych z nimi (być może córki i zięcia) Marianny i Arthura von Wulffen.Pod koniec XIX wieku majątek przechodzi w ręce Gottlieby von Boddien, z domu Wulffen (prawdopodobnie córki Marianny i Arthura).

Pałac został wzniesiony w latach 1905-1908 przez rodzinę von Boddenów (Boddien). W księdze adresowej gospodarstw rolnych województwa pomorskiego z 1923 jako właścicielka widnieje nadal Gottlieba von Boddien.

W 1926 r. majątek kupił inż. wodny Rajmud Stodolski, budowniczy Gdyni, który nadał ostateczny kształt założeniu ogrodowemu. Majątek specjalizował się wówczas w gorzelnictwie oraz w hodowli zarodowej bydła oraz koni półkrwi szlachetnej. Stodolski przebywał w Gródkach do września 1939 roku. Natomiast jego żona (gdańszczanka) została wraz z dziećmi wysiedlona. Nowym właścicielem majątku został mąż córki von Boddienów niemiecki feldmarszałek von Bock.

Po 1945 r. pałac przejęło Gospodarstwo Technikum Rolniczego. Ulokowano w nim szkołę, która funkcjonowała tu do 1972 r. Później w pałacu znajdowało się przedszkole oraz biura i mieszkania Gospodarstwa Pomocniczego przy Zespole Szkół Rolniczych w Gródkach.

Pałac do niedawna był wystawiony na sprzedaż.

Źródła wiedzy

Opracowała: Nina Herzberg-Zielezińska

Zdjęcia: Michał Piotrowski, Tajemnice Pomorza, 2022 r.

Polecane publikacje z naszej księgarni:
Lokalizacja
Informacje ogólne
Rodzaj obiektu:
Pałac
Numer rejestru zabytków:
277/81
Data wpisu do rejestru:
04 marzec 2014
Stan zachowania:
Dobry
Zastosowanie:
własność prywatna

Posiadasz więcej informacji
o obiekcie? Skontaktuj się z nami!

Więcej obiektów w gm. Płośnica

logo dwory i pałace polski

Copyright © 2020 Dwory i Pałace Polski. Powered by Indico S.C.  & Joomla! CMS 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Znajdż nas na:

Instagram Facebook Facebook youtube

Kontakt

Indico S.C. , Przyjaźni9, 84-215 Gowino
NIP: 5882424318, REGON: 366309509

Kontakt z redakcją:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.