Twój koszyk jest pusty

  • dwór w Białej Woli 2022 dwór w Białej Woli 2022

    Dwór Biała Wola, 2022

    Autor: Marcin Tymiński, Tajemnice Pomorza
  • dwór w Białej Woli 2022 dwór w Białej Woli 2022

    Dwór Biała Wola, 2022

    Autor: Marcin Tymiński, Tajemnice Pomorza
  • dwór w Białej Woli 2022 dwór w Białej Woli 2022

    Dwór Biała Wola, 2022

    Autor: Marcin Tymiński, Tajemnice Pomorza

Dwór w Białej Woli

  • dwór w Białej Woli 2022
    Autor: Marcin Tymiński, Tajemnice Pomorza, 2022 r.

Zapoznaj się z historią dworu w Białej Woli

Przeczytaj więcej informacji o dworze w Białej Woli. Poznaj jego historię. Miłego czytania!

Historia

Majątek wielkości 30 łanów powstał z nadania biskupa warmińskiego Eberharda z Nysy 3 października 1320 r. na rzecz jego bratanków Dietricha i Henryka, synów Arnolda z Nysy. Nazwa wsi pochodzi od pierwszego z nich Dietricha – Dittrichsdorf. Lennicy założyli na tym obszarze wieś z sołtysem.

W pierwszej połowie XV w wieś była w posiadaniu Mateusza von Arnsdorf (Lubaomina). W 1448 r. biskup Franciszek Kuhschmalz nadał majątek swojemu krewnemu burgarbiemu orneckiemu Johannesowi van Ramothen. Na początku XVI w. wieś otrzymali z nadania biskupiego bracia Alexwangen. Do połowy XVII w. majątek był w posiadaniu rodziny Worańskich z Wyrand. Ok. połowy XVII w. wieś znalazła się w rękach rodziny Glaznockich, która wzmiankowana jest w latach 1656 i 1662. W latach 1677-1785 majątek był w posiadaniu rodziny Hozjuszów używających przydomka "z Bezdan". Równolegle od ok. 1671-1678 r. właścicielem, prawdopodobnie podzielonego wówczas majątku był Urban Tausch. Kolejnymi właścicielami była rodzina van Birckhen herbu Cietrzew. Od 1767 r. wymieniony jest baron Johannes van Lingk. Po zaborze Warmii pełnił on urząd landrata i posiadał rezydencję dworską w Białej Woli. Prawdopodobnie skupił on w swoim ręku cały majątek i wystawił w latach 1772-1785 rezydencję dworską. Od ok. połowy XIX w. posiadłość dworska należała do rodziny radcy Raschkego, który wymieniany jest w latach 1871 i 1889. To jemu przypisuje się rozbudowę rezydencji do obecnej formy. Pod koniec XIX w. i w XX w. majątek obejmował 790 ha.

Majątek odziedziczył syn radcy Raschke – Rudolf. Jest on wspominany również w latach 1905, 1907 i 1922. Po 1945 r. majątek został przejęty przez Skarb Państwa. Powstał tu PGR. W dworze mieściły się biura, mieszkania i przedszkole. Po likwidacji PGR, od 1990 lub 1992 jest własnością AWRSP. Od 1996 r. był dzierżawiony. Obecnie jest w rękach prywatnych, nie jest użytkowany i popada w ruinę.

Dwór

Dwór usytuowany jest na wysokim wzniesieniu, w otoczeniu parku, z zachowanym starodrzewem i fragmentem alei. Budynek nosi ślady wielu przebudów, a w swym zasadniczym kształcie pochodzi z XIX i XX w. Został założony na planie litery T. Jest parterowy z częściowo użytkowanym poddaszem. W elewacji frontowej, na osi znajduje się ryzalit wsparty w przyziemiu na arkadach, podcień ryzalitu sklepiony jest krzyżowo. Front dworu jest bogato zdobiony klasycyzującym detalem architektonicznym. Obiekt jest przykryty dachem dwuspadowym, a w elewacjach bocznych znajdują się wystawki. We wnętrzach zachowały się stiukowe sufity i kominek.

Legendy związane z dworem:

W dworze mieszkał niegdyś mężczyzna, który na wiele dni zamknął się w jednym z pokoi. Gdy rodzina w końcu się do niego dostała, ujrzała tragiczny widok. Mężczyzna miał odciętą głowę, a wszystkie ściany były czarne.

Dwór i jego okolice nawiedza duch panny młodej, którą narzeczony zostawił w dniu ślubu. Ta z żalu utopiła się w pobliskim jeziorze. Od tamtej pory nawiedza okolicę i szuka mężczyzny, który zgodzi się za nią wyjść.

Kolejna legenda dotyczy kobiety z dwoma wielkimi psami, która mogła zostać zbawiona tylko wówczas gdy ktoś odważy się pogłaskać jej psy.

Źródła wiedzy
  • Jackiewicz-Garniec, Małgorzata: Pałace i dwory dawnych Prus Wschodnich : dobra utracone czy ocalone?, Olsztyn, 2001.
  • Jerzy Sikorski, Katarzyna Soczewica, Karta Biała, 1998, www.zabytek.pl
  • Maria Gawryluk, Karta Biała, 2002, www.zabytek.pl
  • www.forum.eksploracja.pl

Opracowała: Nina Herzberg-Zielezińska

Zdjęcia: Marcin Tymiński, Tajemnice Pomorza, 2022 r.

Polecane publikacje z naszej księgarni:
Lokalizacja
Informacje ogólne
Rodzaj obiektu:
Dwór
Zespół:
dworsko-parkowy
Skład zespołu:
dwór, hydrofornia, dom z budynkiem gospodarczym, garaże, ruina domu, warsztat, chlew, dwie stodoły, ruina chlewni, spichlerz, stajnia, jałownik, obora
Numer rejestru zabytków:
4004
Data wpisu do rejestru:
26 marzec 2023
Stan zachowania:
Zniszczony
Zastosowanie:
własność prywatna

Posiadasz więcej informacji
o obiekcie? Skontaktuj się z nami!

Więcej obiektów w gm. Lubomino

logo dwory i pałace polski

Copyright © 2020 Dwory i Pałace Polski. Powered by Indico S.C.  & Joomla! CMS 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Znajdż nas na:

Instagram Facebook Facebook youtube

Kontakt

Indico S.C. , Przyjaźni9, 84-215 Gowino
NIP: 5882424318, REGON: 366309509

Kontakt z redakcją:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.