Twój koszyk jest pusty

  • Pałac w Czerniejewie 2023 Pałac w Czerniejewie 2023

    Pałac w Czerniejewie 2023

    Autor: Robert Zieleziński
  • Pałac w Czerniejewie 2023 Pałac w Czerniejewie 2023

    Pałac w Czerniejewie 2023

    Autorka: Nina Herzberg-Zielezińska
  • Pałac w Czerniejewie 2023 Pałac w Czerniejewie 2023

    Pałac w Czerniejewie 2023

    Autorka: Nina Herzberg-Zielezińska
  • Pałac w Czerniejewie Pałac w Czerniejewie

    Pałac Lipskich w Czerniejewie. Fasada, 1934

    Autor: Poddębski, Henryk, Biblioteka Cyfrowa Politechniki Warszawskiej, domena publiczna
  • Pałac w Czerniejewie 2023 Pałac w Czerniejewie 2023

    Pałac w Czerniejewie 2023

    Autor: Robert Zieleziński
  • Pałac w Czerniejewie Pałac w Czerniejewie

    Pałac Lipskich (siedziba domu dziecka) - widok od frontu. Na dziedzińcu Zofia Zielińska (z lewej), dziennikarka "Dziennika Ludowego" spaceruje z Aleksandrą Sawilska, Naczelnikiem Urzędu Miasta i Gminy Czerniejewo.

    NAC, domena publiczna, 1976
  • Pałac w Czerniejewie 2023 Pałac w Czerniejewie 2023

    Pałac w Czerniejewie 2023

    Autorka: Nina Herzberg-Zielezińska
  • Pałac w Czerniejewie Pałac w Czerniejewie

    Pałac w Czerniejewie

    www.czerniejewopalac.pl
  • Pałac w Czerniejewie 2023 Pałac w Czerniejewie 2023

    Pałac w Czerniejewie 2023

    Autorka: Nina Herzberg-Zielezińska
  • Pałac w Czerniejewie Pałac w Czerniejewie

    Pałac w Czerniejewie

    www.czerniejewopalac.pl
  • Pałac w Czerniejewie Pałac w Czerniejewie

    Pałac w Czerniejewie

    www.czerniejewopalac.pl
  • Pałac w Czerniejewie Pałac w Czerniejewie

    Pałac Lipskich

    NAC, domena publiczna, 1976

Pałac Czerniejewo

  • Pałac Czerniejewo 2023

    Autor: Robert Zieleziński, 2023

Historia pałacu w Czerniejewie

Przeczytaj więcej informacji o pałacu w Czerniejewie. Poznaj jego historię, dowiedz się jak zmieniał się obiekt na przestrzeni lat i przeczytaj ciekawostki. Miłego czytania!

Historia

Prawdziwie królewska rezydencja, jedna z najokazalszych – jeżeli nie najokazalsza – w Wielkopolsce. Wczesnoklasycystyczny pałac wzniesiono dla generała Jana Lipskiego w latach 1771-1775 na fundamentach dawnego zamku. Architektem był zapewne Ignacy Graff z Rydzyny. Pałac był dwukrotnie przebudowywany. Po raz pierwszy wkrótce po wzniesieniu, bo już w latach dziewięćdziesiątych XVIII wieku, kiedy dobudowano wielkich rozmiarów portyk kolumnowy znacznie wysunięty przed linię elewacji, zapewniający kryty podjazd pod samo wejście i dodający rezydencji niezwykłej okazałości.

Następna rozbudowa nastąpiła w latach dwudziestych XX wieku, kiedy to rozpoczęto budowę galerii, łączących korpus główny z oficynami. Wtedy też rozbudowano sam korpus główny po stronie wschodniej. Budowę galerii dokończono dopiero w latach 1980-1982. Okazałości założeniu dodają dwa dziedzińce prowadzące do pałacu: najpierw tak zwany avant-cour, a następnie wspaniały cour d’honneur – dziedzińce zamknięte stajniami, wozowniami i oficynami, oddzielone ogrodzeniami ze wspaniałymi kratami – całość poprzedzona bramą. Wnętrzom nadano wygląd – zachowany w większości do dzisiaj – w czasie przebudowy z lat dziewięćdziesiątych XVIII wieku być może według projektów Kamsetzera. Wtedy powstała m.in. okrągła, wsparta na kolumnach sala terrena oraz reprezentacyjna, wysoka na dwie kondygnacje i nakryta spłaszczoną kopułą sala na piętrze. Te zmiany zmusiły ich autorów do wbudowania po stronie ogrodowej trójbocznego ryzalitu, czego dodatkowym efektem jest ożywienie monotonnej skądinąd elewacji po tej stronie pałacu. Wewnątrz frontonu umieszczono herb Lipskich Grabie.

Całe założenie pałacowe jest połączone z miastem. Jest to zapewne jeden z ostatnich tego typu przykładów solidaryzmu społecznego, gdy pozycja majątkowa zobowiązywała do zajęcia odpowiedniej pozycji społecznej wobec okolicznych mieszkańców: ich obrony, opieki nad nimi i troski o nich. Koncepcja rezydencji połączonej z miastem była ostatnim przejawem dawnej średniowiecznej roli zamku, do którego chronili się mieszkańcy w razie najazdu. Założenie w Czerniejewie kontynuujące starą tradycję powstało, zanim w okresie oświecenia fikcja równości zniszczyła naturalną rolę szlachcica – opiekuna poddanych.

Same początki miasta nie są znane. Ale Czerniejewo istniało już napewno w XV w., ponieważ w 1458r. dostarczało królowi 4 zbrojnych na wojnę z Krzyżakami. Czerniejewo w XVI w. należało do Górków, których herbem była łódź.

Później majątek należał do Radomickich, a potem do Lipskich. Jak wspomniano wcześniej to generał Jan Lipski na otrzymanych z posagu ziemiach zbudował pałac wraz z dwoma oficynami. W 1823 r. poprzez małżeństwo córki generała Lipskiego majątek przeszedł na własność Skórzewskich. W roku 1885 hr. Rajmund Skórzewski ustanowił z dóbr Czerniejewo-Radomice ordynację na zasadzie majoratu. Otrzymał on tytuł hrabiowski na zasadzie primogenitury, to znaczy dziedziczenia jedynie przez najstarszego syna i pod warunkiem, że syn taki urodził się z matki szlachcianki i pozostawał właścicielem ordynacji Czerniejewo-Radomice. Ostatnim właścicielem Czerniejewa był czwarty ordynat na Czerniejewie i Radomicach hr. Zygmunt Skórzewski, będący jednocześnie właścicielem dóbr łabiszyńskich z pięknym pałacem w Lubostroniu. W 1939 roku właścicielem Czerniejewa był hr. Zygmunt Skórzewski. Majątek wraz z folwarkami w 1926 roku liczył 6310 hektarów i miał gorzelnię.

Po wybuchu II wojny światowej rodzina Skórzewskich uciekła z pałacu, w którym stacjonowały wojska niemieckie, do momentu wkroczenia Armii Czerwonej. Po wojnie wnętrza pałacu służyły jako schronienie dla sierot z Wołynia. W 1945 r. utworzono w nim Państwowy Dom Dziecka, który funkcjonował tu do 1977 r.

W późniejszych latach pałac i przylegle mu budynki zostały wyremontowane z przeznaczeniem na hotel i centrum konferencyjne.

Źródła wiedzy
  • L. Durczykiewicz, Dwory polskie w Wielkiem Księstwie Poznańskiem, Poznań 1912.
  • Marian Gumowski, Pieczęcie i herby miast wielkopolskich, Poznań 1932.
  • Piotr Libicki, Marcin Libicki, Dwory i pałace wiejskie w Wielkopolsce, Poznań 2013.
  • Marin Kwiatkowski, Krzysztof Chomicz, Perła Wielkopolski. Pałac w Czerniejewie, 2022.

Opracowała: Nina Herzberg-Zielezińska

Zdjęcia:

  • NAC, domena publiczna
  • Henryk Poddębski, Biblioteka Cyfrowa Politechniki Warszawskiej, domena publiczna
  • www.czerniejewopalac.pl (udostępniono za zgodą właścicieli pałacu)
  • Dron: Robert Zieleziński, 2023 r.
  • Nina Herzberg-Zielezińska, 2023 r.
Polecane publikacje z naszej księgarni:
79,90
Lokalizacja
Informacje ogólne
Rodzaj obiektu:
Pałac
Zespół:
zespół pałacowy, XVIII-XX, nr rej.: 878/Wlkp/A z 21.02.1964, z 19.01.1984 i z 2.01.2013: pałac, 1771-90, 1926-28; 2 oficyny, 1771-90, 1926-28; stajnia, 4 ćw. XVIII, 1926-28; wozownia, 4 ćw. XVIII, 1926-28; ogrodzenie dziedzińców, mur., z 2 bramami, XVIII-XX; park z przeddziedzińcem i dziedzińcem honorowym, XVIII-XX; budynek bażantarni w parku, pocz. XIX; most na drodze dojazdowej z miasta, XVIII
Gminna ewidencja zabytków:
pałac, oficyna, stajnia, wozownia, dziedziniec przedni, dziedziniec honorowy, brama główna, bramy boczne, ogrodzenie, dom ogrodnika, bażantarnia, park krajobrazowy, rządcówka, mostek, stodoła, kuźnia, bramy wjazdowe na folwark, pozostałości ogrodzenia w zespole pałacowo-folwarcznym,
Numer rejestru zabytków:
3/A
Data wpisu do rejestru:
21 luty 1964
Stan zachowania:
Odrestaurowany
Zastosowanie:
Hotel i restauracja

Posiadasz więcej informacji
o obiekcie? Skontaktuj się z nami!

Więcej obiektów w gm. Czerniejewo


Dwory i pałace wiejskie w Wielkopolsce

Część powyższego opisu pochodzi z publikacji Piotra Libickiego, pt. "Dwory i pałace wiejskie w Wielkopolsce".

Wydawnictwo REBIS

Publikacja "Dwory i pałace wiejskie w Wielkopolsce" została wydana przez wydawnictwo REBIS.

Opis książki od wydawcy:

Najlepszy przewodnik po dworach i pałacach w Wielkopolsce
Książka ta jest poprawioną, uzupełnioną, znacznie poszerzoną i zaktualizowaną wersją przewodnika Marcina Libickiego Dwory i pałace wiejskie w Wielkopolsce z 1996 roku, uznawanego dziś za jedną z klasycznych pozycji poświęconych historii i architekturze ziemiańskich siedzib tego regionu. Zawiera opis i historię 925 obiektów – wszystkich zachowanych do dziś dworów i pałaców Wielkopolski. Każdy obiekt zilustrowany został fotografią, oddającą nie tylko jego charakter, lecz również dzisiejszy stan. Jest to jedyne w Polsce tak szerokie, katalogowe opracowanie tego zagadnienia.

  • Współautor publikacji: Marcin Libicki

  • ISBN: 978-83-7301-243-1

  • Ostatnie wydanie: 2013 r.

  • Nakład książki został wyczerpany


Autor książki: Piotr Libicki

Piotr Libicki (ur. 1973 r.), historyk sztuki, członek Stowarzyszenia Historyków Sztuki, autor i współautor przewodników i książek, w tym serii poświęconej dworom i pałacom wiejskim w Wielkopolsce, w Małopolsce, na Mazowszu i na Podkarpaciu. W latach 1999-2009 współpracownik Telewizji Polskiej w Poznaniu, autor i współautor ponad 100 programów krajoznawczych i reportaży. W latach 2013-2015 gościnny wykładowca w Instytucie Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej UAM, a w latach 2018-2019 w Instytucie Historii Sztuki UAM. Od 2013 roku pełnomocnik Prezydenta Miasta Poznania ds. estetyki miasta.

Piotr Libicki

logo dwory i pałace polski

Copyright © 2020 Dwory i Pałace Polski. Powered by Indico S.C.  & Joomla! CMS 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Znajdż nas na:

Instagram Facebook Facebook youtube

Kontakt

Indico S.C. , Przyjaźni9, 84-215 Gowino
NIP: 5882424318, REGON: 366309509

Kontakt z redakcją:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.