Twój koszyk jest pusty

Dwór (Strzelnica) Bractwa Św. Jerzego, Gdańsk

Informacje ogólne

Lokalizacja: województwo pomorskie, powiat gdański, gmina Gdańsk

Rodzaj obiektu:
Dwór
Stan zachowania:
Odrestaurowany
Zastosowanie:
Gdański Oddział Stowarzyszenia Architektów Polskich
Numer rejestru zabytków:
287
Data wpisu do rejestru:
24 luty 1967

Posiadasz więcej informacji
o obiekcie? Skontaktuj się z nami!

Zapoznaj się z historią dworu (strzelnicy) bractwa św. Jerzego w Gdańsku

Przeczytaj więcej informacji o dworze (strzelnicy) bractwa św. Jerzego w Gdańsku. Poznaj jego historię. Miłego czytania!

Historia

Pierwszą siedzibą Bractwa Św. Jerzego był Dwór Artusa. Jednak w wyniku konfliktu, do którego doszło na początku lat 80-tych XV w., pomiędzy istniejącymi członkami bractwa, a innymi użytkownikami Dworu Artusa, ci pierwsi postanowili wnieść nową siedzibę.
Budowa dworu przypada na lata 1487-1494. Pracami kierował Jan Glotau. To dzięki niemu dwór zyskał oryginalny kształt, który nawiązuje do architektury dawnej Flandrii.

Dwór został wzniesiony na planie kwadratu z 14 metrów bloków ceglanych. Cechują go bogato dekorowane elewacje. Jego styl nawiązuje do późnogotyckich zamków za sprawą: smukłych wieżyczek o ośmiokątnym przekroju, z cebulastymi hełmami, które wieńczą każdy z narożników; licznych konsol i arkad. Ponad czterospadowym dachem znajduje się przeszklona sygnaturka , którą ok. II poł. XVI w. zwieńczono wykutą z miedzi figurą patrona rycerzy – Św. Jerzego. Święty spogląda w dół, trzymając włócznię utkwioną w konwulsyjnie zwiniętym do góry ciele smoka.

Dwór pełnił na przestrzeni lat różne funkcje. Pierwotnie, w jego przyziemnej części, magazynowano wszystko, co członkowie bractwa uważali za niezbędne do prowadzenia ćwiczeń w znajdującej się na tzw. międzymurzu strzelnicy. Wyższą kondygnację tworzyła obszerna sala, w której odbywały się posiedzenia, a także wystawne biesiady i bale.

W XVII stuleciu funkcjonowała tu jedna z gdańskich szkół fechtunku, a kiedy zachodziła potrzeba, obiekt udostępniano aktorom wystawiającym w Gdańsku swoje widowiska. Z czasem dwór upatrzyli sobie przedstawiciele cechów oraz miejscowi kupcy. Wyceniano tu m.in. różne gatunki tkanin.

W XIX w. część przyziemną dworu oddano w użytkowanie stary miejskiej, a pomieszczenia na piętrze oddano Szkole Sztuk Plastycznych z Gdańska. Przez pewien czas mieszkanie zajmował tu wybitny gdański artysta prof. Jan Karol Schultz.

Dwór znacznie ucierpiał podczas działań wojennych w 1945 r. Został jednak odbudowany w latach 50-tych. Odtąd działa tu Gdański Oddział Stowarzyszenia Architektów Polskich.

Źródła wiedzy
  • Jerzy Samp, Gdańskie dwory i pałace, Gdańsk 2009

Opracowała: Nina Herzberg-Zielezińska, zdjęcie: Muzeum Pomorza

logo dwory i pałace polski

Copyright © 2020 Dwory i Pałace Polski. Powered by Indico S.C.  & Joomla! CMS 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Znajdż nas na:

Instagram Facebook Facebook youtube

Kontakt

Indico S.C. , Przyjaźni9, 84-215 Gowino
NIP: 5882424318, REGON: 366309509

Kontakt z redakcją:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.